نمودارهای قیمت تاریخی روغن برنت – تاریخچه قیمت نفت برنت

نفت خام برنت یکی از اصلی ترین طبقه بندی های تجاری نفت خام سبک شیرین است که به عنوان معیار خرید روغن در سراسر جهان عمل می کند. این یک ترکیب سبک و شیرین است که به راحتی می توان آن را به بنزین (بنزین) و محصولات مرتبط تصفیه کرد. با این حال ، دلیل سبک بودن و شیرینی آن می تواند با چگالی کم و محتوای کم گوگرد همراه باشد. لازم به ذکر است که روغن برنت دارای محتوای گوگرد حدود 0.37٪ است و آن را به عنوان خام شیرین طبقه بندی می کند ، اما از WTI شیرین تر نیست. ویژگی دیگر روغن برنت مناسب بودن آن برای تولید بنزین و تقطیر میانی است. به طور معمول در شمال غربی اروپا تصفیه می شود.

نفت برنت اولین بار در اوایل دهه 1960 در دریای شمال کشف شد. همچنین با نام های نفت برنت لندن ، مخلوط برنت و نفت برنت شناخته می شود. نفت برنت یکی از معیارهای مهم جهانی برای نفت خام حوضه آتلانتیک است که برای قیمت گذاری دو سوم منابع نفت خام در بازار بین المللی جهان استفاده می شود.

تفاوت بین نفت برنت و وست تگزاس متوسط:

یکی از اختلافات عمده بین نفت خام برنت و نفت متوسط ​​غرب تگزاس این است که نفت خام برنت از میادین نفتی در دریای شمال ، بین جزایر شتلند و نروژ سرچشمه می گیرد ، در حالی که وست تگزاس میانی از میادین نفتی در ایالات متحده پمپ می شود. همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، هر دو نوع Brent Crude و West Texas Intermediate شیرین و سبک هستند ، و آنها را برای تصفیه بنزین ایده آل می کند.

نفت برنت:

قیمت نفت برنت بیشتر متداول است و قیمت اکثر نفت با استفاده از نفت برنت به عنوان معیار تعیین می شود ، همانطور که در مورد دو سوم قیمت گذاری نفت وجود دارد. نفت برنت در دریا تولید می شود ، بنابراین هزینه های حمل و نقل معمولاً کمتر است. برعکس ، وست تگزاس اینترمدیت از مناطق محصور در خشکی سرچشمه می گیرد و هزینه های حمل و نقل را سنگین تر می کند.

وست تگزاس میانی:

وست تگزاس اینترمدیت یکی از مدل های ترجیحی و اندازه گیری در ایالات متحده است. همچنین کمی “شیرین تر” و “سبکتر” از روغن برنت است. قیمت West Texas Intermediate (WTI) کمی کمتر از قیمت Brent است. لازم به یادآوری است که WTI هر بشکه 44.84 دلار معامله شد ، در حالی که Brent در 26 نوامبر 2020 با 47.59 دلار معامله شد.

جاری UKOIL قیمت: $

عوامل عمده ای که بر روغن برنت تأثیر می گذارند:

سه عامل عمده بر قیمت نفت تأثیرگذار است:

1: تأمین

2: تقاضا

3: ژئوپلیتیک.

عوامل بسیاری بر قیمت نفت تأثیرگذار است ، اما بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه یکی از اساسی ترین عوامل اقتصادی ، یعنی عرضه و تقاضا ، بر قیمت نفت خام برنت تأثیر می گذارد. قانون عرضه و تقاضا می گوید که اگر عرضه افزایش یابد ، قیمت ها نزولی می شوند. برعکس ، اگر تقاضا افزایش یابد ، قیمت ها افزایش می یابد.

عرضه:

برای دهه های طولانی ، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) به عنوان قلب سیستم عامل های تجارت نفت در جهان شناخته می شود ، با کشورهای عضو تولیدکننده نفت خود برای تعیین قیمت ها با افزایش یا کاهش تولید نفت خام همکاری می کنند. در حالی که کنترل اوپک بر بازار نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است ، تصمیمات آن همچنان نقش پررنگی دارند. همچنین لازم به ذکر است که هر حرکت اوپک توسط دولت ها ، شرکت های نفتی ، سرمایه گذاران ، هیدجرها ، سوداگران سوداگر ، سیاست گذاران و مصرف کنندگان از نزدیک مشاهده می شود.

با این حال ، سیاست های اوپک عمدتا تحت تأثیر عوامل ژئوپلیتیکی قرار دارد. برخی از برترین تولیدکنندگان نفت در جهان از نظر سیاسی ضعیف هستند یا با غرب در تضاد هستند (به ویژه مسائل مربوط به تروریسم یا انطباق با قوانین بین المللی مشکل ساز شده است). برخی از آنها حتی با مجازات های اعمال شده توسط ایالات متحده روبرو شده اند.

به عنوان مثال ، در گذشته ، اختلالات عرضه ، ناشی از حوادث سیاسی ، باعث تغییر شدید قیمت نفت شده است. انقلاب ایران ، جنگ ایران و عراق ، جنگ های خلیج فارس و تحریم های نفتی اعراب به ویژه قابل توجه است. بحران مالی آسیا و بحران اقتصادی جهانی 2007-2008 نیز باعث نوساناتی شد. جدا از این ، تأمین روغن نیز تحت تأثیر عوامل خارجی مانند تولید آب و هوا قرار دارد&پ) هزینه ها و اکتشافات ، سرمایه گذاری ها و نوآوری ها.

 

تقاضا:

تولید صنعتی و رشد اقتصادی شدید ، تقاضای نفت را تقویت می کنند ، همانطور که از الگوی تقاضای تغییر یافته توسط کشورهای غیر OECD ، که در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته اند ، می توان دریافت ، طبق اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده. در آن سوی حوضچه ، عواملی که بر تقاضای نفت تأثیر می گذارند نیز می توانند با حمل و نقل (تجاری و شخصی) ، رشد جمعیت و تغییرات فصلی مرتبط باشند. به عنوان مثال ، تقاضای روغن در فصول پر مسافرت تابستانی و در زمستان که سوخت گرم کننده بیشتری مصرف می شود ، مورد حمایت قرار می گیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner