نمودارهای قیمت تاریخی سویا – تاریخچه قیمت سویا

دانه های سویا یکی از عناصر محبوب در غذاهای گیاهی و گیاهی است ، زیرا به طور طبیعی سرشار از پروتئین است. شیر سویا جایگزین شیر گاو است ، که هم وگان است و هم بدون لاکتوز ، و سس سویا یکی از عناصر محبوب و اساسی در غذاهای آسیای شرقی است. انتظار می رود ارزش بازار غذاهای سویا در ایالات متحده در سال جاری از 16.6 میلیارد دلار در سال 2014 به 16.75 میلیارد دلار برسد..

دانه های سویا از مهمترین محصولات دانه های روغنی و کنجاله پروتئینی هستند. لوبیا به عنوان یک محصول در آسیای شرقی کشت می شود و همچنین در کشاورزی غرب تولید می شود ، به عنوان منبع روغن و پروتئین. تولید کنندگان اصلی دانه های سویا برزیل و ایالات متحده هستند ، اما چین تولید روغن سویا را در سراسر جهان رهبری می کند.

در چند سال گذشته ، تولید سالانه سویا در ایالات متحده به بیش از چهار میلیارد بوشل افزایش یافته است. سال گذشته ، ایالات متحده بیشترین میزان سویا از هر کشور را با حدود 123.66 میلیون تن تولید کرد. در سال 2018-2019 ، حجم کل واردات سویا 153.31 میلیون تن در جهان ثبت شده است. چین با واردات سالانه 92 میلیون متریک تن ، واردکننده اصلی سویا بود. قیمت های سویا تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله عرضه و تقاضا ، تولید ایالات متحده ، قدرت دلار آمریکا ، تقاضای بازارهای نوظهور و یارانه های اتانول قرار دارد..

سویا

چرا به قیمت های تاریخی سویا نگاه کنیم؟?

عوامل مختلفی در تعیین سوگیری صعودی در دانه های سویا دخیل هستند. بیایید یکی یکی آنها را بررسی کنیم ، تا قیمت سویا را پیش بینی کنیم.

تولید ایالات متحده:

ایالات متحده بزرگترین تولید کننده و صادر کننده دانه های سویا محسوب می شود ، با تولید کل 3.558 میلیارد بوشل در سال 2019. با این حال ، تولید در سال 2019 کمتر از سال قبل بود که به 4.428 میلیارد بوشل رسید. شوک های عرضه ، از جمله شرایط نامساعد جوی ، طوفان یا خشکسالی در کشورهای مهم تولیدکننده سویا در آمریکا ، می تواند بر تولید تأثیر بگذارد ، در نتیجه حجم دانه های سویا موجود در بازار جهانی را محدود می کند ، که می تواند قیمت ها را افزایش دهد. با توجه به داده های تولید دو ساله در نمودارهای بالا ، می توان گفت که در سال 2019 ، قیمت ها از سطح سال قبل افزایش یافت.

قدرت دلار آمریکا:

قیمت سویا مانند بسیاری از کالاهای دیگر با دلار آمریکا نقل می شود. این بدان معناست که وقتی دلار آمریکا قوی است ، تولیدکنندگان سویا برای تولید خود بازپرداخت کمتری دریافت می کنند و بالعکس. اخیراً ، سیاست پولی آسان از سوی فدرال رزرو ایالات متحده ، دلار آمریکا را ضعیف نگه داشته و در نتیجه قیمت سویا افزایش یافته است. بانکداران مرکزی ایالات متحده نکاتی را ارائه داده اند که به منظور حمایت از استقراض و هزینه های مصرف کننده ، این سیاست برای مدت زمان طولانی ادامه دارد..

تقاضا برای بازار در حال ظهور:

اقتصادهای در حال ظهور ، مانند هند و آفریقای جنوبی ، شروع به افزایش استفاده از دانه های سویا کرده اند. با ثروتمندتر شدن کشورهای در حال توسعه و رشد جمعیت ، تقاضا برای خوراک دام و روغن افزایش می یابد. اگر میزان عرضه در سالهای آینده ثابت بماند ، افزایش تقاضا می تواند قیمت محصولات سویا را افزایش دهد.

یارانه های اتانول:

دولت ایالات متحده برای تقویت تولید اتانول به کشاورزان ذرت یارانه می دهد. اگر یارانه ذرت پایان یابد ، تعداد بیشتری از کشاورزان کشت سویا را انتخاب می کنند و در این حالت ، عرضه سویا افزایش می یابد و قیمت ها کاهش می یابد و بالعکس.

حجم واردات چین:

چین بزرگترین مصرف کننده و وارد کننده سویا است. در سال 2019 ، چین 92 میلیمتر دانه سویا وارد کرد ، در حالی که حجم واردات جهانی سویا 153 مگابایت میلی متر بود. برزیل صادر کننده اصلی دانه های سویا است و صادرات آن به چین از برزیل در سال 2019 20.5 میلیارد ثبت شده است.

بر اساس معامله تجاری فاز 1 بین ایالات متحده و چین ، کشور اژدها توافق کرده است تا بیش از 43 MMT سویا را در سال 2020 وارد کند تا تعهدات تجاری خود را انجام دهد. با این حال ، از ژانویه تا مه ، چین فقط 9 میلی متر دانه سویا ایالات متحده خریداری کرده بود ، در حالی که بیش از 22 MMT از برزیل خریداری کرده بود. از آنجا که هنوز قسمت زیادی از واردات سویای آمریکا به چین انجام نشده است ، به منظور انجام تعهدات معامله تجاری فاز 1 در نیمه دوم سال ، قیمت سویای ایالات متحده در ماه های آینده افزایش خواهد یافت.

ویروس کرونا:

گسترش بیماری همه گیر ویروس کرونا تا حدی بر تأمین و توزیع مواد غذایی جهانی تأثیرگذار بوده است ، زیرا عمده مناطق تولید کننده سویا در سراسر جهان ، سیاست های تجاری ، عوامل سیاسی و لغو سیاست ها بازار سویا را تحت تأثیر قرار داده است. همه اینها ، به نوبه خود ، بر تأمین سویا چین تأثیر گذاشته است. مصرف کننده اصلی دانه های سویا چین است که هر ساله 60٪ از تولید جهانی سویا را انجام می دهد. با این حال ، در سه ماهه اول سال 2020 ، به دلیل همه گیری ویروس کرونا ، با کاهش تقاضا ، قیمت سویا متضرر شد و در نهایت منجر به قیمت های پایین شد. با این حال ، بهبود فعالیت اقتصادی داخلی چین اکنون به عادی سازی قیمت های بازار منجر شده است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner