توضیح بحران مالی و اقتصادی آینده در ترکیه

همه معامله گران فارکس از بحران مالی کنونی در ترکیه مطلع هستند ، به ویژه معامله گرانی که در بازارهای نوظهور ارز انجام می دهند. مانند لیر ترکیه. لیرا اخیراً سقوط آزاد کرده است. امسال حدود یک سوم ارزش خود را از دست داده و روند کاهشی آن در هفته های اخیر به شدت افزایش یافته است. در ابتدای این هفته USD / TRY درست زیر 7 معامله شد. این در حالی است که بانک مرکزی ترکیه با افزایش نرخ بهره 1.50٪ مداخله کرد اما در پایان هفته به زیر 6 رسید. ما می بینیم که رفتار لیر ترکیه در هفته آینده چگونه خواهد بود ، زیرا ما معامله گر فارکس هستیم و دوست داریم بین اصول فنی و فنی تفاوت قائل شویم ، احساس می کنیم نشانه ها خوب نیستند. در اینجا ، اصول اساسی تمام صدمات را برای لیرا وارد می کنند.

بنابراین ، آنچه اتفاق می افتد و مهمتر از همه ، این دوام خواهد داشت?

برای پاسخ به سوال مهمتر ، دوام خواهد آورد. چرا؟ در زیر توضیح خواهیم داد. اگرچه یکی از دلایل این امر که احتمالاً اوضاع را وخیم تر می کرد این واقعیت بود که اردوغان کمی ارباب کشور است و آنچه را که می خواهد انجام می دهد. این بدان معناست که وی تمام اقتصاددانانی را که نسبت به مشکلات مالی و اقتصادی ممکن است در آینده به او هشدار دهند ، حذف کرده است. او از شر همه مخالفت ها در محافل مالی در ترکیه خلاص شد و فقط کسانی را که با او موافق هستند در همه زمینه ها کنار گذاشت. وی حتی داماد خود را به عنوان رئیس بانک مرکزی منصوب کرد. اردوغان حتی به داماد خود دستور داده است که نرخ بهره را حفظ نکند زیرا این امر باعث تضعیف لیر می شود. این منطقی نیست اما بگذارید آن را کنار بگذاریم زیرا این چیزی نیست که به لیرا آسیب می رساند.

یکی از موارد تعرفه هایی است که دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا بر جهان از جمله ترکیه وضع کرده است. اما ترکیه و ایالات متحده رابطه خوبی ندارند ، همانطور که دونالد ترامپ در 10 آگوست در توییت خود نوشت. ترکیه ضمن درخواست استرداد رهبر مخالف سابق گیلن از ایالات متحده ، یک کشیش آمریکایی را زندانی کرده و از رها کردن وی امتناع کرده است. بنابراین ، روابط خوب نیستند. در همان توییت ، ترامپ گفت تعرفه واردات ایالات متحده برای فولاد ترکیه و آلومینیوم به ترتیب به 50 و 20 درصد دو برابر خواهد شد. لیرا بعد از آن توییت ترامپ حتی سریعتر شیرجه رفت.

ترکیه سال گذشته حدود 1.2 میلیارد دلار محصولات فولادی به ایالات متحده صادر کرد و با این تعرفه ها صادرات به طور چشمگیری کاهش می یابد. اگرچه با یک تریلیون دلار اقتصاد ، ترکیه نباید با مشکلات زیادی روبرو شود. مثل اینکه ترکیه مانند سایر کشورها مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه به صادرات مواد اولیه وابسته باشد. اما در زمان سقوط ترکیه مشتی بود و هنوز هم هست.

مشکل واقعی جای دیگری است. FED و سایر بانک های بزرگ مرکزی مانند ECB ، بانک ژاپن و بانک انگلیس با خرید اوراق قرضه و پمپاژ پول به اقتصاد و اقتصاد جهانی شروع به گسترش ترازنامه خود کردند. از آنجایی که نرخ بهره در کشورهای پیشرفته برای مدت طولانی نزدیک به صفر بوده است و در برخی مناطق مانند سوئیس و ژاپن نرخ منفی بوده است و این واقعیت که رشد در این اقتصادها بسیار ضعیف بوده است ، پول به مقادیر زیادی به خارج از کشور منتقل شده است ، به ویژه در بازارهای در حال ظهور مانند ترکیه ، هند ، آفریقای جنوبی ، اندونزی ، ویتنام ، چین و غیره.

در نتیجه ، اقتصاد ترکیه در این دوره رشد بسیار شدیدی را تجربه کرده است. پول در جریان بود ، تجارت عالی بود و ساختمان های بلند قارچ گونه بودند. وقتی اقتصاد خوب پیش می رود ، قیمت خانه ها و ساختمان های تجاری بسیار زیاد می شود ، بازگشت از ساخت و ساز و املاک و مستغلات بسیار زیاد است. در نتیجه ، همه سعی کردند در طی این طلا فروشی به بخشی از عمل دست یابند. اما ، ساختمانها و املاک و مستغلات چیزی نیستند که بر خلاف کارخانه ها یا صنایع IT ، در دراز مدت برای اقتصاد ارزش واقعی تولید کنند. بسیاری از اقتصاددانان لیبرال سعی در هشدار دادن به اردوغان داشتند اما این شعار در دهه گذشته در ترکیه “آن را دوست داشته باش یا آن را ترک کن” بوده است. همسر من از این حرفه به من می گوید که بسیاری از این اقتصاددانان آنجا را ترک کرده اند که ترکیه بیش از پیش دیکتاتور شده است.

اردوغان راه خود را داشت و اکنون این اتفاق می افتد. این افراد سعی کردند پادشاه برهنه را نشان دهند ، اما کسی آن را نشنید. اکنون که بانک های اصلی مرکزی در حال کاهش ترازنامه خود هستند و با فروش اوراق قرضه ، به ویژه FED ، پول پس گرفته شده را می گیرند ، مشکلات در بازارهای در حال ظهور ظاهر می شود. ترکیه یک بدهی بزرگ خارجی با 53.3 درصد از تولید ناخالص داخلی اسمی کشور برای آن سال دارد و احتمالاً در سال جاری افزایش یافته است. این بدان معناست که سودی که آنها باید بپردازند بسیار زیاد است و باید آن را به صورت ارزی ، به ویژه به دلار آمریکا پرداخت کنند.

فقط یک غوطه وری کوچک و مشکلات برای ترکیه بسیار زیاد است

این امر تقاضای ارز خارجی برای پرداخت سود و تسویه بدهی ها را افزایش می دهد. علاوه بر این ، از آنجا که FED شروع به کاهش ترازنامه می کند ، پول نیز از کشور خارج می شود ، این مشکل اصلی است. اگر به نمودار بالا نگاه کنید ، می بینید که خط شروع به پایین رفتن می کند. این یک کاهش بسیار کم است. ترازنامه FED تا کمتر از یک سال پیش 4.8 تریلیون دلار بود ، به این معنی که تریلیون دلار به اقتصاد جهانی ، به ویژه بازارهای در حال ظهور دامن می زند..

اکنون ، این روند در حال کوچک شدن است و فقط چنین کاهش اندکی باعث ایجاد ضرب وشتم در ترکیه شده است. تصور کنید که وقتی خط به 2010 یا حتی بدتر از آن رسیده ، به سطح 2008 برسد که به معنای کاهش ترازنامه به زیر 1 تریلیون دلار است. البته ، همه اقتصادهای بازار در حال ظهور آنچنان به دلار آمریکا وابسته نیستند ، اما به نظر می رسد ترکیه این وابستگی را دارد. چقدر بد خواهد شد؟ هیچ کس دقیقاً نمی داند. امیدوارم ترکیه اقدامات خود را انجام دهد ، اما موارد اساسی مانند کاهش ترازنامه FED و سیاست مدرسه قدیمی اردوغان به مشکلات بزرگی برای ترکیه و لیره ترکیه اشاره دارد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner