پیش بینی قیمت نفت WTI برای سال 2021: آیا روند صعودی با 50 دلار پایان می یابد؟

شمعدان بزرگ دوجی نشان دهنده برگشت صعودی در آوریل است

به دلایل مختلفی که در این مقاله توضیح خواهیم داد ، نفت خام در سال 2020 سواری فوق العاده ای داشت و در Q1 به دلیل ویروس کرونا نزولی شد ، WTI Oil آمریکا به 40 دلار رسید تا آوریل. کاهش تولید OPEC + به میزان 7.7 میلیون بشکه در دسامبر 2019 به وضعیت خریداران نفت کمک نکرد. در تحلیل قبلی در ماه سپتامبر ، ما پس از یک تغییر چشمگیر از آوریل تا سپتامبر ، نفت را در ترکیب 40 دلار گذاشتیم. روند صعودی نفت خام ، با وجود محدودیت های جدید ویروس کرونا در اروپا و آمریکای شمالی ، در ماه نوامبر از سر گرفت. نفت از اواخر دسامبر سال 2020 کاملاً صعودی باقی مانده است. این در شرایطی رخ می دهد که اقتصاد اروپا و سایر کشورها مانند کانادا و استرالیا مجدداً رو به کاهش است ، که در صورت عادی شدن اوضاع ویروس کرونا و عیب یابی به سودهای بیشتر در آینده در سال 2021 است. وست به حالت عادی برمی گردد.   

جاری WTI قیمت: $

تغییرات اخیر در قیمت نفت خام WTI

عادت زنانه تغییر ($) تغییر دادن ٪
6 ماه +3.47 +7.7٪
1 سال 10.27 27.1٪
3 سال -13.46 -21.8٪
5 سال +10.56 +27.8٪
از سال 200 +20.95 +74.8٪

 

اوپک یکی از بزرگترین کاهش ها را در پایان سال 2019 انجام داد که باعث خرسندی وزیر انرژی سعودی ، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان آل سعود شد ، گویا آنها پیش بینی می کنند که در سال 2020 چه خواهد بود. سال گذشته برای اصول اساسی در سراسر جهان ، به ویژه بسیار وحشتناک بود در دو سه ماهه اول ، به دلیل ویروس کرونا ، اما روغن پس از سقوط بازیافت. با خارج شدن اقتصاد جهانی از رکود در تابستان ، این تقاضا افزایش یافت. در حالی که غرب دوره دیگری از افزایش اقدامات COVID-19 را پشت سر می گذارد ، اقتصاد چین هنوز با سرعت زیادی در حال گسترش است که تقاضا برای نفت را بالا نگه می دارد.

افزایش تقاضا ، فشار بر اوپک + را برای شروع معکوس کاهش تولید که سال گذشته اعلام شد و به آرامی برداشته می شود ، افزایش داده است. با این حال ، این نبرد بین تأثیر ویروس کرونا و اراده برای بازگشت به حالت عادی است ، مانند بسیاری از کالاها. اما با توجه به شتاب صعودی بی امان از آوریل ، ما برای مدتی بیشتر صعود را صعود می کنیم ، به خصوص وقتی که دنیا ویروس کرونا را در سال آینده پشت سر می گذارد.

نفت – خلاصه پیش بینی

پیش بینی روغن ایالات متحده: H1 2021 پیش بینی روغن ایالات متحده: 1 سال پیش بینی روغن ایالات متحده: 3 سال
قیمت: 55 تا 60 دلار

رانندگان قیمت: 

پایان COVID-19؟ ، گسترش اقتصادی چین ، بانکهای مرکزی کمتر متضرر

قیمت: 60 تا 65 دلار

رانندگان قیمت: 

بهبود COVID-19 ، تورم بالاتر ، سیاست ایالات متحده ، دلار آمریکا

قیمت: 40 تا 50 دلار

رانندگان قیمت:

سیاست بین الملل ، اقتصاد جهانی ، پذیرش انرژی پاک

   

نمودار زنده نفت خام WTI

 

 

پیش بینی قیمت نفت خام WTI برای 5 سال آینده

ویروس کرونا ویروس اصلی در قیمت نفت در سال 2020 ، به ویژه در دو سه ماهه اول بود. اقتصاد جهانی و احساسات بازار که ناشی از بیماری همه گیر COVID-19 بود ، به ویژه در Q2 ، در 20 آوریل WTI Crude Futures Futures Contracts را برای اولین بار در تاریخ به زیر 0 دلار کاهش داد. ویروس کرونا همچنان وجود دارد ، اما احساسات برای نفت بهتر شده است. دلار آمریکا یکی دیگر از مشارکت کنندگان در نفت در طی سال 2020 بود ، اگرچه ممکن است کاهش دلار روند صعودی داشته باشد و ممکن است در سال 2021 شاهد تغییر قیمت باشیم. اما ، تقاضا برای نفت در چین زیاد است ، که پیش بینی را تغییر داده است برای نفت خام مثبت برای سال 2021 است. با این حال ، با سوخت های زیستی جایگزین و تغییر جهت به سمت ماشین های الکتریکی و انرژی پاک ، تجزیه و تحلیل بنیادی طولانی مدت برای نفت چندان روشن به نظر نمی رسد.

آیا اوپک ترغیب می شود تا تولیدکنندگان غیر اوپک تولید خود را بیشتر افزایش دهند?

به دلیل کاهش قیمت نفت خام در سال 2019 ، کارتل اوپک + 23 کشور تولید کننده نفت با هدایت عربستان سعودی در طرف اوپک و روسیه برای کشورهای غیر اوپک ، 9.6 میلیون بشکه در روز تولید نفت را کاهش داد. اما ، از آنجا که درآمدهای نفتی منبع اصلی درآمد بیشتر این کشورها است ، و از آنجا که پس از سقوط آوریل 2020 ، نفت خام بیشتر معکوس شد ، آنها تصمیم گرفتند از ابتدای ماه اوت کاهش تولید را به 7.7 میلیون بشکه کاهش دهند ، که تقریبا به 2 میلیون بشکه به سهمیه تولید روزانه. این خیلی روی قیمت نفت خام تأثیر نداشت ، که نشانه مثبتی بود ، زیرا انتظار می رود با افزایش تولید ، قیمت نفت کاهش یابد.

از آنجایی که بازار این افزایش تولید را به خوبی انجام داد و قیمت ها همچنان بالاتر از بالاترین میزان در ماه اوت افزایش یافت ، اعضای OPEC + برای آرامش بیشتر در سهمیه های تعیین شده توسط این توافق خارش دارند. در دسامبر سال 2020 ، اوپک + از شکست جلسات خود که روزها ادامه داشت ، اجتناب کرد ، زیرا اختلافات زیادی در مورد نحوه عملکرد شرکای غیر اوپک به رهبری روسیه و اوپک در سال آینده وجود داشت ، با توجه به اینکه ویروس کرونا همچنان تقاضا برای سوخت بنزین تقریباً در همه جای کره زمین ، به غیر از چین. تعدادی از اعضای اتحاد غیر اوپک ، از جمله روسیه ، می خواستند سهمیه تولید نفت از ژانویه دوباره افزایش یابد ، اما عربستان سعودی قصد حفظ وضعیت موجود را داشت. 

سرانجام ، آنها تصمیم گرفتند سهمیه تولید را در مجموع 500 میلیون افزایش دهند ، همانطور که محمد سانوسی بارکیندو اعلام کرد ، که فاصله زیادی با 2 میلیون بشکه در روز که روسیه قصد داشت به آن برسد ، فاصله دارد. این میزان کاهش را به 7.7 میلیون بشکه در روز کاهش می دهد. با این حال ، این هنوز به پایان نرسیده است ، زیرا انتظار می رود روسیه 500 میلیون افزایش تولید دیگر داشته باشد. بنابراین ، با بهبود اقتصاد جهانی در سال 2020 ، سهمیه ها همچنان آرام می شوند ، اما در حال حاضر ، خریداران نفت این موضوع را نادیده می گیرند ، با افزایش قیمت ها به 50 دلار.

اقتصاد جهانی در چهارراه به دلیل COVID-19 

اقتصاد چین در Q1 امسال رکود اقتصادی را تجربه کرد ، پس از آنکه ویروس کرونا در اواخر سال 2019 شیوع یافت ، اما تأثیرات عمده آن در اوایل سال 2020 بود. ویروس چند ماه بعد در اروپا گسترش یافت و اقتصاد جهانی در Q2 رکود عمیق تری را تجربه کرد. به ویژه خدمات ، غواصی گسترده ای انجام دادند و در عمیق ترین رکود اقتصادی قرار گرفتند ، زیرا جدا از مشاغل ضروری ، همه مجبور به تعطیلی شدند. مسافرتها نیز بیشتر در داخل و خارج از کشور متوقف شده است ، که عامل بزرگی برای قیمت نفت است.

اختلاف نفتی بین عربستان سعودی و روسیه ، در مورد سهمیه های تولید ، منجر به سقوط نفت خام WTI آمریکا به 40 دلار تا آوریل شد ، اما پس از آن نفت برعکس شد و از طریق جهش اقتصادی در تابستان تقویت شد ، از آن زمان صعودی است. اما اقتصاد اروپا ، کانادا و استرالیا در بهار مجدداً کند شد و با افزایش محدودیت های ویروس کرونا ، که باعث شد برخی از بخش ها مانند خدمات دوباره در معرض انقباض قرار بگیرند ، روند خنک کننده در اواخر سال 2020 سرعت گرفت. سفرهای بین المللی نیز بسیار کم است ، بنابراین تقاضا برای نفت دقیقاً زیاد نیست.

از طرف دیگر ، ممکن است با ویروس کرونا به سمت ابتدای پایان برویم ، که باعث بهبود احساسات در بازارهای مالی می شود و از کالاهای خطرآفرین مانند نفت و گاز بهره مند می شود. اقتصاد جهانی نیز به روال عادی خود باز می گردد که به افزایش تقاضا کمک می کند. در حال حاضر چین با سرعت بیشتری رشد کرده و به مسیر خود بازگشته است. تقاضای فزاینده از چین همچنین عامل مهمی در روند صعودی نفت خام بوده است. بنابراین ، ما در مورد اقتصاد جهانی در یک دوراهی هستیم. در حال حاضر سرعت آن کاهش می یابد ، اما اگر محدودیت های ویروس کرونا کاهش یابد ، ممکن است خیلی سریع تغییر کند. نفت خام نیز در حدود 50 دلار در یک منطقه مهم قرار دارد ، زیرا سعی می کند تصمیم بگیرد که کدام جهت را انتخاب کند.

 

همبستگی نفت / دلار آمریکا دلار آمریکا به نفت خام کمک کرده است

در مقطعی از ماه آوریل ، به نظر می رسید WTI Oil آمریکا تمام شده است ، زیرا به $ 40 کاهش یافت ، اما روند صعودی از آن زمان چشمگیر بوده است ، و علاوه بر دلایل حرکت صعودی ، که در بالا توضیح دادیم ، کاهش در دلار آمریکا به بیشتر قیمت های نفت کمک کرده است ، مانند اکثر دارایی های دیگر که با دلار معامله می شوند. پس از جهش اولیه در اواخر فوریه ، دلار USD نزولی شد و از آن زمان روند کاهشی داشت ، که البته با توجه به اینکه اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری نسبت به سایر اقتصادهای بزرگ به غیر از چین داشته است ، چندان منطقی نیست. اما تصور می کنم تغییرات سیاسی و اجتماعی در آنجا سنگینی می کند.    

برای دلار آمریکا ، این افت در سپتامبر و اکتبر متوقف شد ، که این امر در قیمت نفت نیز منعکس شد که در طی این دو ماه در بازه زمانی 43.50 تا 36 دلار ادغام شد. این روند تا روز انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در اوایل ماه نوامبر ادامه داشت ، زمانی که کاهش مجدداً آغاز شد ، نفت با صعودی صعودی ، با اوج گرفتن روند نزولی دلار ، سرعت خود را افزایش داد..  

FED در مارس 2020 نرخ بهره را سه بار کاهش داد و همچنین سیاست های پولی خود را شل کرد ، در حالی که مانند اکثر کشورها ، دولت ایالات متحده بسته تسکین ویروس کرونا را معرفی کرد. بنابراین ، دلارهای آمریکایی زیادی در بازارها انجام شده اند و کنگره ایالات متحده بسته محرک دیگری را به ارزش 2.3 میلیارد دلار اعلام کرد. اگرچه در چنین مواقعی ، این نوع بسته های محرک تأثیر مثبتی بر ارز داشته است ، با هدف بازگشت اقتصاد به مسیر درست.  

آنالیز فنی – زمان تعیین کننده برای نفت خام WTI با 50 دلار?

با نگاهی به نمودار ماهانه نفت خام در بالای این مقاله ، می فهمیم که روند طولانی مدت از زمان تغییر بزرگ در طول بحران مالی جهانی 2008 ، نزولی بوده است. 200 SMA (بنفش) در ابتدای نزول بود. در سال 2019 ، حدود 32.50 دلار ، و ما شاهد بازگشت مجدد قیمت تا سال 2014 بودیم ، با 100 SMA (سبز) به عنوان پشتیبانی. سرانجام 100 اس ام اس شکسته شد و قیمت آن تا 26.50 دلار سقوط کرد ، اگرچه قیمت پس از تغییر قیمت مجدد در پایان ماه اکتبر ، توانست از پایین ترین سطح سال 2009 یعنی 32.50 دلار که نشان دهنده حمایت معتبر است ، ببندد. در Q1 سال 2020 ، سقوط ویروس کرونا رخ داد ، اما پس از شمعدان چکش عظیم در ماه مارس ، قیمت دوباره شروع به صعود کرد.

حالا روغن رو به 100 SMA (سبز) و 200 SMA (بنفش) است

در نمودار هفتگی ، شمعدان چکش حتی بزرگتر به نظر می رسد. این یک نشانه واضح از وارونگی صعودی پس از سقوط بزرگ است که قیمت را به -40 دلار رساند. برگشت درست پس از آن شمعدان اتفاق افتاد و نفت ایالات متحده از آن زمان تاکنون صعودی بوده است. 50 SMA برای مدتی به عنوان مقاومت عمل می کرد ، اما پس از آنکه قیمت از منطقه پشتیبانی حدود 33 دلار کاهش یافت ، شکسته شد و اکنون نفت به سمت مقاومت بالای 50 دلار ، جایی که 100 و 200 SMA در انتظار هستند ، حرکت می کند..

50 SMA روغن را به سمت 50 SMA سوق می دهد

نرخ زنده روغن

در نمودار روزانه ، 20 SMA مقاومت در طی چند ماه اول سال 2020 را نشان می دهد ، زیرا قیمت کاهش می یابد ، اما پس از آن روند صعودی وجود دارد ، و میانگین متحرک به حمایت تبدیل می شود. 100 و 200 SMA در حین عقب نشینی در سپتامبر و اکتبر ، هنگامی که USD مقداری تقویت شد ، حمایت شدند ، اما پس از آن دلار آمریکا روند نزولی را از سر گرفت و نفت روند صعودی خود را ادامه داد. قیمت بالاتر از میانگین متحرک افزایش یافت و در چند هفته آخر سال 2020 ، 20 SMA پشتیبانی را ارائه داد که نشان می دهد فشار خرید قوی است. برنامه محرک آمریكا كه در اواخر دسامبر توسط كنگره تصویب شد ، باید برای همه دارایی های دارای ریسك مثبت باشد ، بنابراین برای نفت خام نیز مثبت باشد. اما ، ممکن است صعودی دلار نیز باشد ، به خصوص اگر اقتصاد ایالات متحده پس از پول نقد اضافی که به زودی در گردش خواهد بود ، بهبود یابد.  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner