پیش بینی قیمت سویا Q4 2020: خریداران با هزینه 100 ماهه SMA شکسته می شوند

دانه های سویا ، که کالایی مانند ذرت و گندم است ، برای حدود یک دهه ، از سال 2003 تا 2013 بسیار ناپایدار بودند. به دلایلی که به دلایل مختلفی توضیح خواهیم داد ، برخی موج های بزرگ و متعاقب آن کاهش عمده ای وجود داشت ، در سال 2012 که معاملات آتی سویای آمریکا به 1780 دلار رسید. اقدام قیمت ها در آتی سویا در دهه گذشته بسیار آرامتر بوده است ، با یک سوگیری در نزولی ، همانطور که در بیشتر کالاها اتفاق افتاده است.

جنگ تجاری ایالات متحده و چین به اوضاع کمکی نکرده است ، اما از ماه ژوئن شاهد افزایش قیمت سویا با معاملات آتی سویا بوده ایم: ZS حدود 350 دلار سود می برد و از میانگین متحرک بالاتر می رود ، که یک تصویر واقعا صعودی برای آینده نزدیک است اگرچه ادامه روند صعودی ، سطح عمده دیگری وجود دارد که باید 1200 دلار شکسته شود.

تغییرات اخیر در قیمت سویا

عادت زنانه تغییر ($) تغییر دادن ٪
30 روز +111 +10.4٪
3 ماه +348 +41.8٪
6 ماه +283 +31.4٪
1 سال +318 +36.8٪
3 سال +712 +155٪

 

عوامل موثر بر قیمت سویا  

عرضه و تقاضا مهمترین عواملی هستند که تعیین می کنند کالایی افزایش یابد یا کاهش یابد. طرف عرضه توسط تولید ، عمدتا در ایالات متحده و برزیل و به میزان کمتری در آرژانتین ، چین و هند تعیین می شود. بیشتر این کشورها تحت تأثیر ال نینو / ال نینا هستند ، بنابراین شرایط آب و هوایی تأثیر عمده ای بر تولید و عرضه دارد. این تقاضا معمولاً ناشی از مصرف دامداری های چینی است ، زیرا سویا هم به عنوان خوراک دام و هم به عنوان سوخت های زیستی استفاده می شود. 

سویا پیش بینی: Q4 2020 سویا پیش بینی: 1 سال سویا پیش بینی: 3 سال
قیمت: 84 دلار – 1200 دلار

رانندگان قیمت: محدوده معاملات Choppy ، افزایش جذابیت پناهگاه امن در طلا ، بیت کوین صعودی (همبستگی مثبت).

قیمت: 1000 دلار 

رانندگان قیمت: Breakout صعودی ، پشتیبانی از دو پایین

                                                                      

قیمت: 1300-1،400 دلار

رانندگان قیمت: تکمیل الگوی W ، تکمیل الگوی ABCD ، پشتیبانی بیش از فیبوناچی 61.8٪

نمودار زنده سویا

سویا

 

پیش بینی قیمت سویا برای 5 سال آینده

مشابه ذرت و گندم, تولید سویا به آب و هوا بستگی دارد. اما کشورهای اصلی تولید کننده در سواحل شرقی قاره آمریکا ، مانند ایالات متحده ، برزیل و آرژانتین هستند ، و آنها را تحت تأثیر اثرات La Nina قرار می دهد که شبیه ال نینو در سواحل غربی اقیانوس آرام است. این روی تولید محصول تأثیر می گذارد. پیش بینی ها حاکی از آن است که به دلیل این پدیده های جوی ، قاره آمریکا یک فصل خشک سرد خواهد داشت ، که یکی از دلایل گران شدن قیمت سویا در چند ماه اخیر است. اما این یک عامل فصلی است تا یک عامل طولانی مدت.

تقاضا از چین یکی دیگر از فاکتورهای مهم دیگر است ، زیرا تولید گوشت در چین طی 3 دهه گذشته افزایش یافته است و همچنان ادامه خواهد داشت ، زیرا کشور توسعه بیشتری دارد. اقتصاد چین در اوایل سال 2020 به دلیل ویروس کرونا دچار رکود شد ، اما از اواخر سه ماهه دوم روند بهبودی خوبی داشته است ، به این معنی که مصرف گوشت و سویا افزایش یافته و از ژوئن منجر به افزایش قیمت سویا شده است. سرعت بهبود اقتصادی در حال افزایش است ، بنابراین تقاضا از چین زیاد خواهد بود.    

از سویا برای سوخت های زیستی نیز استفاده می شود, درست مثل ذرت این بدان معناست که وقتی قیمت نفت خام افزایش می یابد ، تقاضا برای سوخت های جایگزین نیز افزایش می یابد ، همچنین تقاضا برای دانه های سویا نیز افزایش می یابد که منجر به افزایش دوباره قیمت ها می شود. افزایش قیمت نفت خام باعث افزایش قیمت ذرت و سویا شده است ، اگرچه دور جدید قفل شدن در پاییز ممکن است تأثیر منفی بر اقتصاد جهانی و تقاضای سوخت داشته باشد ، اما امیدوارم این برای همیشه دوام نداشته باشد. دلار آمریکا نیز یک عامل است ، زیرا دانه های سویا با دلار معامله می شوند ، به این معنی که وقتی دلار تضعیف می شود ، قیمت سویا افزایش می یابد. USD از ماه مارس کاملاً ضعیف بوده است ، که دلیل دیگری برای صعودی بودن محصولات کشاورزی مانند سویا است.   

تجزیه و تحلیل فنی – آیا افزایش فشار اخیر در 50 SMA برای قیمت سویا پایان می یابد?

با قضاوت از نمودار ماهانه ، قیمت های آینده سویای ایالات متحده در دهه 1990 به صورت یک طرف معامله می شدند. این روند تا سال 2006 ادامه داشت ، اما تعصب در جهت صعودی بود ، همانطور که از جهش های 1997 و 2003-04 مشاهده می شود. اما سرانجام قیمت کاهش یافت ، زیرا دلایل جهش هیچ تأثیر طولانی مدت نداشت. اما افزایش واقعی از سال 2006 آغاز شد و قیمت سویا به 1660 دلار افزایش یافت. اما بازگشت به عقب درست قبل از بحران مالی جهانی در سال 2008 اتفاق افتاد و این امر نشان دهنده آینده بزرگی بود. این افت با میانگین متحرک نمودار ماهانه به پایان رسید و حرکت صعودی دوباره صعود کرد و آینده معاملات آتی سویای ایالات متحده را به ثبت رساند: ZS تا 1،790 دلار در سال 2012.

اکنون همه میانگین های متحرک شکسته شده اند

 زمان صعودی برای کالاها از 12-12-2011 به پایان رسیده است و ما شاهد تغییر قیمت در سال 2012 هستیم. اما کاهش عمده در سال 2014 اتفاق افتاد ، زیرا دلار در آن سال صعودی بود. اما 200 SMA (بنفش) به عنوان حمایتی از قیمت سویا ، حدود 850 دلار بود و قیمت از آن میانگین متحرک در نمودار ماهانه عقب نشینی کرد. گزاف گویی تا 1200 دلار کشیده شد و در آنجا ماند و از آن زمان تا Q2 سال 2020 نزولی باقی ماند. 50 SMA (زرد) در سال 2018 مقاومت ایجاد کرد و در طول سال 2019 200 SMA به عنوان مقاومت عمل کرد. اما ، در H2 سال 2020 به دلایل ذکر شده قیمت صعودی رشد کرد و از میانگین متحرک شکسته شد ، گرچه اکنون با مقاومت قبلی 1200 دلار روبرو شده است.

 حرکت صعودی در حال شتاب گرفتن است 

در نمودار هفتگی ، 200 SMA فشارهای آتی سویای ایالات متحده را پایین نگه داشته و از سال 2018 مقاومت بیشتری را در هنگام بازگشت ایجاد کرده است. در پایین ، یک منطقه پشتیبانی حدود 800 دلار تشکیل شده است ، جایی که قیمت چندین بار در آن نگه داشته شده است. با این حال ، از ماه ژوئن ، قیمت افزایش یافته است و همه میانگین های متحرک را شکسته و در حال حاضر به سمت 1200 دلار در حال حرکت است. اگر آینده آتی سویا آن سطح را بشکند ، حرکت صعودی بیشتر ادامه خواهد یافت. در غیر این صورت ، ممکن است شاهد عقب گرد 200 SMA باشیم.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner