پیش بینی قیمت پلاتین برای سال 2021: زمان تعیین کننده برای خریداران در 100 SMA

هر دو پلاتین و نقره در طی سال 2020 عملکرد بهتری نسبت به طلا داشتند و تاکنون آنها این روند را در سال 2021 ادامه می دهند. همانطور که در پیش بینی ماه سپتامبر خود پیش بینی کردیم ، پلاتین پس از ادامه حرکت صعودی خود ، به 100 SMA در نمودار روزانه رسید. در دهه گذشته ، پلاتین از سایر فلزات پناهگاه امن عقب بود و روند نزولی را حفظ کرد ، اگرچه در آن دوره ، پلاتین بیش از یک مکان امن به عنوان کالایی عمل می کرد. سقوط پلاتین در سال 2008 ، در طی بحران مالی جهانی ، بسیار بیشتر از طلا و نقره بود ، با از بین رفتن پلاتین حدود دو سوم ارزش خود.

بنابراین ، این تصویر برای این فلز گرانبها خیلی روشن به نظر نمی رسید و با شیوع ویروس کرونا در چین و سپس در سایر نقاط جهان ، در Q1 سال 2020 ، وضعیت بدتر شد که همه چیز را خراب کرد. اما ، از آن زمان به بعد ، پلاتین صعودی بود ، بر خلاف طلا که از ماه مارس نزولی بود. XPT / USD علی رغم سرقت وضعیت امن از فلزات گرانبها ، وضعیت امن را حفظ کرده است. با این وجود ، پلاتین دقیقاً بالاتر از قیمت فعلی با برخی موانع فنی روبرو است ، بنابراین خواهیم دید که آیا خریداران آنقدر قوی خواهند بود که روند صعودی را بیش از پیش افزایش دهند یا پلاتین در سفر نزولی خود به طلا خواهد پیوست.

جاری پلاتین قیمت: $

تغییرات اخیر در قیمت پلاتین

عادت زنانه تغییر ($) تغییر دادن ٪
6 ماه +129 +12.9٪
1 سال +165 +17.1٪
3 سال +171 +17.9٪
5 سال +213 +23.3٪
از سال 200 +1،185 +266٪

 

پلاتین در بعضی مواقع گرانتر از طلا بوده است ، اگرچه سقوط 2008 برای این فلز مضر بود. اما در حالی که طلا در دهه گذشته بسیار صعودی بود ، پلاتین نزولی بود. یکی از دلایل این امر تغییر از پلاتین به پالادیوم در صنعت خودرو بود ، به ویژه پس از رسوایی انتشار فولکس واگن ، جایی که قبلاً از پلاتین در سیستم های اگزوز استفاده می شد و مدیر عامل قبلی مارتین وینترکورن را اخراج کرد. بنابراین ، به عنوان یک کالا ، پلاتین مستعد عرضه و تقاضا است.

با این حال ، افزایش تقاضای پالادیوم ، که تا حدودی با پلاتین ارتباط دارد ، به کاهش تقاضای مورد آخر در طی سال های 2010 کمک کرد. اما ، از مارس 2020 ، پلاتین تقاضای بیشتری داشته است ، در حالی که پالادیوم هنوز ضررهای خود را از ماه مارس جبران نکرده است. این دو فلز می توانند هم به عنوان پناهگاه امن و هم به عنوان کالای دیگر عمل کنند – به عبارت دیگر دارایی در معرض خطر – بنابراین برای معامله آنها باید مشخص شود که کدام مورد وجود دارد و در حال حاضر پلاتین به عنوان یک کالا عمل می کند و کالاها با افزایش بیشتری روبرو شده اند اخیرا.

 

پلاتین – خلاصه پیش بینی

پیش بینی پلاتین: H1 2021

قیمت: 1600 دلار – 1650 دلار

رانندگان قیمت: USD همبستگی ، احساس خطر ، Covid-19

پیش بینی پلاتین: 1 سال

قیمت: 1350 دلار – 1400 دلار

محرک های قیمت: احساس خطر ، فنی ، همبستگی USD

پیش بینی پلاتین: 3 سال

قیمت: 2000 دلار

رانندگان قیمت: کاهش تقاضا ، بلند مدت فنی ، اتومبیل های برقی

 

نمودار زنده پلاتین

 

پیش بینی قیمت پلاتین برای 5 سال آینده

پلاتین در سال 2020 شاهد نوسانات باورنکردنی و برخی حرکتهای عمده بود ، به دلیل ویروس کرونا و قفل شدن ناشی از آن ، که باعث شد اقتصادهای بزرگ جهانی به طور قابل توجهی در Q2 سال 2020 و دوباره در Q4 ، و تا کنون ، همچنین در Q1 2021 به طور جدی ادامه یابد ، . بنابراین انتظار می رود نوسانات در همه بازارها از جمله پلاتین ادامه داشته باشد. اما به دلیل طیف گسترده ای از کاربردهای آن در صنایع مختلف ، حرکت صعودی بیشتری در پلاتین پیش بینی می شود ، زیرا تقاضا برای فلز سفید پس از بهبود اقتصادی در چین و ایالات متحده همچنان افزایش می یابد..

احساس بازار برای پلاتین در طول COVID-19

به نظر می رسد که از زمان طلا در دهه گذشته طلا بسیار صعودی بود ، در حالی که پناهگاه های امن و پلاتین متفاوت بوده اند ، در حالی که قیمت پلاتین کاهش یافته است. از اواخر بحران سال 2008 میلادی ، احساسات برای پناهگاه های امن بیشتر مثبت بوده است. اقتصاد جهانی بحران مالی 2008-09 را پشت سر گذاشت اما بحرانهای اقتصادی و سیاسی زیر که در سالهای 2010 نیز ادامه یافت ، پناهگاههای امن مورد نیاز را حفظ کرد. با این حال ، پلاتین متفاوت بود. این روند از سپتامبر 2011 شروع به کاهش کرد و این روند را تا مارس 2020 ادامه داد. پس از بسته شدن چین در سه ماهه اول سال گذشته و از زمان ژانویه تا مارس ، با افزایش دلار و سقوط احساسات کالاها ، این سقوط به یک سقوط تبدیل شد. رکود اقتصادی در آن دوره.

اما تغییر صعودی از اواسط ماه مارس چشمگیر بوده است. این فلز گرانبها هم از طلا و نقره و هم از سایر بازارها بهتر عمل کرده است. به نظر می رسد این نتیجه بهبود احساسات به ویژه برای کالاهایی باشد که در حال افزایش هستند ، همانطور که راهپیمایی صعودی 90 دلاری نفت خام از آوریل 2020 نشان داده است. بازارها هنوز در مورد اقتصاد جهانی و چگونگی تغییر شکل سیاسی و اقتصادی جهان کاملاً بلاتکلیف هستند ، اما آنها به مقدار فوق العاده پول نقدی که توسط بانک های مرکزی و دولت های سراسر جهان به بازارها و اقتصادها ریخته شده است تکیه می کنند. این امر موجب صعود بازارهای کالا و سهام شده است. در حال حاضر ما شاهد یک کندی در اقتصاد جهانی هستیم ، زیرا اقتصاد اروپا ، همراه با برخی دیگر از اقتصادها ، دوباره در رکود اقتصادی قرار می گیرند ، اما این تاثیری بر پلاتین نداشته است ، که در ژانویه به بالاترین سطح رسیده است.  

عرضه و تقاضای پلاتین 

عرضه – زنجیره تأمین همچنین در محدودیت های اولیه ویروس کرونا در Q1 و Q2 سال 2020 رنج برده است ، زیرا قفل شدن کار بر نیروی کار در صنعت معدن تأثیر می گذارد. اما بخش بزرگی از بازار ، از نظر عرضه و تقاضا ، در سه ماهه سوم سال 2020 به سطح عملیاتی پیش از ویروس کرونا تبدیل شده است. شرایط اقتصادی جهانی در مقایسه با نیمه اول سال 2020 بهبود یافته است ، که همچنین تقاضا را بهبود می بخشد ، همانطور که خواهیم دید در زیر با رشد مجدد اقتصاد جهانی ، با افزایش 48 درصدی عرضه ، پلاتین در نیمه دوم سال 2020 بهبودی جدی یافت ، در حالی که تقاضا 75 درصد افزایش یافت.

عرضه پلاتین کمتر از تقاضای زیر است

همانطور که در بالا ذکر شد ، به عنوان یک کالا ، پلاتین مستعد نیروهای عرضه و تقاضا است. ویژگی خاص برای پلاتین این است که بیشتر آن در آفریقای جنوبی تولید می شود ، که تولید کننده زیادی از مواد اولیه زیادی است ، اما 75٪ از تولید جهانی پلاتین در SA متمرکز است ، که باعث می شود طرف عرضه در برابر اجتماعی ، سیاسی ، آسیب پذیر باشد. آب و هوا و سایر رویدادهایی که در آنجا رخ می دهد. در چند سال گذشته ، تولید پلاتین در آفریقای جنوبی رنج برده است ، عمده مشکلات ناشی از اختلافات کارگری ، بی ثباتی سیاسی ، بی ثباتی رند آفریقای جنوبی و غیره است. این حوادث منجر به ایجاد اختلال در تولید طی 2 تا 3 سال گذشته شده است . علاوه بر بدتر شدن احساسات در معرض خطر ، این یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت پلاتین از سال 2018 است. اکنون ، شیوع ویروس کرونا باعث شده تولیدکنندگان بزرگ مانند Impala Platinum و Anglo American Platinum به دلیل قفل شدن ، بسته بمانند معیارهای. من نمی دانم فاصله اجتماعی در معدن ، در سطح زمین یا زیر زمین چگونه کار می کند ، اما اگر این مسئله نیز باشد ، از طرف تامین مشکل دیگری خواهد بود. این می تواند دلیل دیگری برای افزایش قیمت پلاتین از اواسط مارس سال گذشته باشد.

تقاضا – تقاضای پلاتین در دهه گذشته به خصوص به دلیل مشکلات مربوط به فولکس واگن در سال 2015 ضربه بزرگی را متحمل شد ، همانطور که می دانیم ، اطلاعات انتشار کربن را جعل کرده و میزان خوانش خودروهای دیزلی را که از پلاتین در سیستم های اگزوز استفاده می کردند ، کاهش می دهد. بعد از تمام نمایش های منتشر شده ، صنعت خودرو تقاضا را از پلاتین به پالادیوم و تا حدی رودیم تغییر داد. همانطور که می دانیم ، قیمت پالادیوم از سال 2016 در حال افزایش است ، از حدود 400 دلار به کمی زیر 3000 دلار تا فوریه 2020 ، و تغییر از پلاتین به پالادیوم در صنعت خودرو یکی از دلایل اصلی این افزایش است ، از سال 2016 این یک عامل طولانی مدت است. البته ، این برای پلاتین منفی است ، از این رو یک دهه کاهش یافته است.

اما از اواسط دهه 2020 تحولات مثبتی در مورد تقاضای پلاتین رخ داده است. پیش بینی می شود که عرضه جهانی فلزات گروه پلاتین (PGM) که شامل پلاتین ، پالادیوم و رودیم است ، در سال 2024 با نرخ رشد 6.8٪ به 22.44 میلیون اونس برسد ، در حالی که انتظار می رود تقاضا در سال 2021 بیش از میزان عرضه باشد..

تقاضا در 5 فصل قبل طبق صنعت

دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد ، از شهرنشینی جهانی سریع ، صنعتی شدن سریع ، استقبال زیاد از داروهای مبتنی بر پلاتین و افزایش تقاضای سلول سوختی ، که انتظار می رود همه دلایل این امر بازار باشد. در H1 سال 2020 ، شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا تأثیر منفی بر بازار خودرو گذاشت ، زیرا اولین قفل های اقتصادی باعث خرد شدن اقتصاد جهانی و به همراه آن بخش تولید شد. اما موج دوم محدودیت ها هیچ تأثیری بر این بخش ندارد. در عوض ، تولید و تولیدات صنعتی در چند ماه گذشته با بالاترین سطح روبرو شده است و به برخی از بهترین سطح ثبت شده رسیده است که تولید را ادامه می دهد. چین بازگشته است و در تمام سیلندرها کار می کند ، به این معنی که تقاضای چینی ها برای پلاتین در صنعت خودرو و جواهرات همچنان افزایش خواهد یافت. در سال 2021 انتظارات برای جهش 24 درصدی سالانه تقاضای جهانی پلاتین خودرو است ، پیش بینی می شود تولید خودروی سبک 15٪ و تولید خودروهای سنگین 5٪ افزایش یابد. استراتژیست مدیریت جهانی ثروت UBS عقیده دارد که با بهبود اقتصاد جهانی و افزایش تقاضای صنعتی ، نقره و پلاتین در سال 2021 از طلا پیشی می گیرند. طبق WPIC ، پیش بینی پلاتین 2021 نشان می دهد که عرضه 17٪ و تقاضا 2٪ افزایش می یابد. این به معنای سومین کسری سالانه است که پیش بینی می شود در -224 درجه سانتیگراد باشد. انتظار می رود تقاضای جواهرات چینی برای اولین بار در هفت سال گذشته افزایش یابد.

تجزیه و تحلیل فنی – آیا 100 SMA شکسته می شود?

پلاتین در دو دهه گذشته سه وارونگی بزرگ انجام داده است و ممکن است یک چرخش بزرگ دیگر هم اکنون در حال انجام باشد که در صورت تحقق این روند صعودی خواهد بود. در نمودار ماهانه زیر ، می بینیم که XPT / USD از دهه 1990 در روند صعودی ثابت قرار دارد. سرعت این روند طی سالهای 2006-07 به طرز چشمگیری افزایش یافت ، در حالی که در سه ماهه اول سال 2008 ، قیمت پلاتین افزایش بیشتری یافت و در مارس همان سال به رکورد 2،302 دلار رسید. پس از آن بحران مالی 2008 اتفاق افتاد ، که باعث کاهش غواصی XPT / USD به حدود 750 دلار شد. اما در سالهای بعد پلاتین به خوبی بهبود یافت و تا آگوست 2011 به 1920 دلار رسید. آن زمان بود که روند نزولی شروع شد و پلاتین نزولی شد. روند از آن زمان ، اگرچه ممکن است از مارس سال گذشته وضعیت تغییر کرده باشد ، به ویژه اگر 100 SMA شکسته شود. در طی روند صعودی ، که تا سال 2008 ادامه داشت ، 20 SMA (خاکستری) از XPT / USD در بازه زمانی ماهانه پشتیبانی می کرد.

اما ، این میانگین متحرک در طول دهه گذشته به مقاومت تبدیل شد ، که تایید دیگری بر تغییر روند بود. این میانگین متحرک شاخص خوبی در برابر فروش پلاتین بوده است. حمایت قبلی با قیمت 750 دلار در حین سقوط در Q1 سال 2020 شکسته شد ، این امر پس از آن صورت گرفت که شمع پین وارونه در ژانویه نشان دهنده کاهش بود. با این حال ، قیمت معکوس شده و اکنون بالاتر از 50 SMA (زرد) است که در آگوست و سپتامبر به پشتیبانی تبدیل شد. این نشانه ای از پایان روند نزولی بزرگتر بود و حرکت صعودی ادامه یافت. قیمت به 100 SMA (سبز) رسید که بیش از 1100 دلار معلق است ، اما این میانگین متحرک قیمت را در اولین تلاش خریداران رد کرد ، بنابراین ممکن است اکنون به مقاومت تبدیل شود. اگر 100 SMA نگه داشته شود ، احتمالاً تا تابستان شاهد عقب نشینی به سمت 50 SMA و یک چرخش صعودی خواهیم بود. اگر 100 SMA شکسته شود ، هدف بعدی مقاومت قبلی 1200 دلار است ، جایی که 200 SMA (بنفش) نیز ایستاده است.  

100 SMA در اولین تلاش در ژانویه مقاومت کرد

در نمودار هفتگی ، می بینیم که میانگین های متحرک روند پلاتین را مشخص کرده اند ، جدا از سوارکاری بزرگ که از سال 2008 تا 2011 شاهد آن بودیم. در روند صعودی بیشتر دهه های 2000 ، 50 SMA (زرد) و 100 SMA (سبز) مقاومت ایجاد می کرد. سپس ، بعد از سوار شدن به غلتک ، روند نزولی پیدا کرد و این میانگین های متحرک ، همراه با 200 SMA (بنفش) به مقاومت تبدیل شدند. اما اکنون قیمت از این میانگین متحرک بالاتر رفته است و 50 SMA قبلاً به پشتیبانی تبدیل شده است. بنابراین ، این نشانه دیگری است که ممکن است روند صعودی تغییر کرده باشد ، اگرچه همانطور که در بالا ذکر شد ، شکست 100 SMA در نمودار ماهانه بالا عامل تعیین کننده در آنجا خواهد بود.   

پلاتین بالاتر از همه کارشناسی ارشد در جدول هفتگی است

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner