یوان در مقابل رنمینبی: تفاوت چیست؟

تا دو دهه پیش ، افراد عادی زیادی نمی دانستند یا علاقه مند نبودند که بدانند واحد پول چین چیست. چین صادرکننده بزرگی بود ، بنابراین واردکنندگان عمده در سایر نقاط جهان با واحد پول چین در تماس بودند ، اما در دهه گذشته یا حدود آن ، چین به یک ابرقدرت تبدیل شده است. اکنون ، همه کالاهای تولید شده در چین را در خانه های خود دارند و همه کشورهای جهان با چین تجارت می کنند. بنابراین ، بسیاری از مردم به نوعی با پول چین آشنا هستند ، به ویژه پس از رئیس جمهور فعلی ایالات متحده ، دونالد ترامپ ، در طول مبارزات انتخاباتی خود ، چین را زیرپوشش گذاشت دستکاری پول چین, که کالاهای چینی را از نظر قیمت با کالاهای تولید شده در غرب واقعاً قابل رقابت می کند و این تا حدی درست است.

یوان در مقابل رنمینبی: تفاوت چیست؟

رنمینبی در مقابل یوان

واحد پول چین به یک ارز بین المللی فزاینده قدرتمند تبدیل می شود ، اما با وجود همه اینها ، مردم هنوز نمی توانند تفاوت بین این ارز را تشخیص دهند Renminbi RMB و یوان CNY چین یا همانطور که به اختصار در هنگ کنگ ، CNH آمده است. به طور خلاصه ، هیچ تفاوتی در ارزش بین Renminbi و Yuan وجود ندارد. آنها معادل آن هستند پوند انگلیس GBP و استرلینگ. گرچه این اصطلاحات بیان وجود دارد اما یک تمایز وجود دارد: در حالی که رنمینبی واحد پول رسمی چین است که در آن به عنوان وسیله مبادله عمل می کند و به عنوان پول به حساب می آید ، یوان واحد حساب سیستم اقتصادی و مالی کشور است و استفاده می شود وقتی پول از نظر کمیت در نظر گرفته شود.

یوان در مقابل رنمینبی: تفاوت چیست؟

Renminbi به عنوان پول در داخل کشور

Renminbi مانند نام جمهوری خلق چین است. این ارز “ارز مردم” در نظر گرفته شده است. این ارز توسط بانک خلق چین صادر شده و توسط دولت کمونیست جمهوری چین برای اولین بار به عنوان واحد پول رسمی در سال 1949 معرفی شده است. اگرچه همانطور که در بالا توضیح داده شد ، از Renminbi به عنوان پول یاد می شود وقتی در داخل در چین صحبت می شود یک مثال خوب این است که وقتی افراد به افراد ثروتمند مراجعه می کنند ، مانند آنها ، پول زیادی دارند. اما ، وقتی از مقدار مشخصی صحبت می کنید ، باید آن را با یوان بیان کنید. بنابراین Renminbi یک رسانه مبادله است. اما باید در مقطعی زنده ماندن را از دست می داد. وقتی پول ، همانطور که توسط یک ارز نشان داده می شود ، به عنوان یک وسیله مبادله دیگر قابل استفاده نیست ، واحدهای پولی آن دیگر نمی توانند به طور دقیق ارزیابی شوند. مصرف کنندگان توانایی خود را در برنامه ریزی بودجه از دست می دهند و دیگر راهی برای اندازه گیری دقیق تقاضا و تقاضا وجود ندارد.

یوان به عنوان یک واحد حساب و به عنوان پول در خارج از کشور

بر خلاف Renminbi که به عنوان یک وسیله مبادله در نظر گرفته می شود ، یوان واحد حساب است برای پول چین. واحد حساب ، که به آن numeraire نیز گفته می شود ، اصطلاحی حسابداری یا اقتصادی است که واحد پول چین را نشان می دهد ، در آن قیمت ها اندازه گیری می شود. واحد حساب مقدار پایه برای کل شاخص یا بازار ارز است. دلار گذشته واحد حساب هر اونس طلا به ارزش 35 دلار بود. همه / بیشتر ارزهای دیگر ارزش خود را با توجه به دلار آمریکا بیان کردند. USD هنوز واحد حساب اکثر کالاها ، به ویژه نفت خام است که همیشه با دلار آمریکا بیان می شود. در زیر مثالی از تفاوت یوان و رنمینبی در هنگام مراجعه مردم چین در زندگی روزمره به آنها آورده شده است.

یوان در مقابل رنمینبی: تفاوت چیست؟

مثال:

مشتری: هزینه یک بطری آب چقدر پول / رنمینبی دارد?

صاحب مغازه: بطری آب 3 یوان هزینه دارد (که از نظر ارزش مشابه 50 سنت / پنس است).

مشتری: می بینم ، اینجا پول / رنمینبی است (ارائه اسکناس بانکی 5 یوان)

صاحب مغازه: در اینجا 2 یوان برگشت ، متشکرم


اگرچه ، استفاده از یوان از مرجع وسیع تری نسبت به رنمینبی برخوردار است ، زیرا همچنین وسیله مبادله بین المللی و واحد حساب اقتصاد چین است. این امر عمدتا به دلیل عدم عادت خارجی ها به واحد پول چین است ، بنابراین آنها همانطور که در ابتدای این مقاله نوشتیم کوتاه کردند و فقط از یوان برای همه چیز استفاده می کنند ، زیرا اندازه گیری و مقایسه قیمت آن ساده تر است. در هنگ کنگ ، یوان به اختصار CNH شناخته می شود ، در حالی که در بقیه جهان به CNY معروف است. با افزایش اندازه اقتصاد چین و سهم آن در کل تولید ناخالص داخلی جهانی با سرعت رضایت بخش ، پول چین در حال تبدیل شدن به یکی از ارزهای مهم بین المللی است و در این حالت یوان است که جایگاه اصلی را به خود اختصاص می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map