شاخص تسلط بیت کوین 101: تعریف ، اهمیت و شاخص های آن

یک دهه می گذرد که یک برنامه نویس (یا احتمالاً گروهی از برنامه نویسان) با نام مستعار Satoshi Nakamoto یک مقاله سفید منتشر می کند که ساختار فناوری بیت کوین را توصیف می کند و در دهه گذشته عصر جدیدی از فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز را ایجاد کرده است. اما در بیشتر این دوره بیت کوین تنها ارز موجود بود. پس از تولد Ethereum بود ، که زمینه را برای پروژه های دیگر فراهم کرد تا سکه های خود را آزاد کنند و این به آرامی شروع به کاهش سهم Bitcoin می کند که نیاز به شاخص تسلط بیت کوین را ضروری می کند.

ظهور Altcoin و منشا شاخص تسلط بیت کوین

برای بیشترین تعداد سال ها از سال 2009 ، بیت کوین غالب ترین ارز رمزپایه بوده و سطح تسلط آن تقریباً 100٪ بوده است. اما با معرفی Ethereum ، بسیاری از پروژه ها بستری برای انتشار سکه های خود پیدا کردند. این امر منجر به تولد انبوهی از سکه ها با هدف حل مسائل مختلف موجود شد که بیت کوین نمی توانست آنها را حل کند. ظهور این آلتکوین ها به آرامی سلطه بیت کوین را به چالش کشید و منجر به شکل گیری شاخص تسلط بیت کوین شد.

طبق تعریف ، که بسیار خوب توسط آن قرار داده شده است جیمی آهنگ (یک مربی ، توسعه دهنده و کارآفرین بیت کوین که خودش توصیف می کند) در رسانه خود پست,

شاخص تسلط بیت کوین در اصل ایجاد شد تا نشان دهد بیت کوین ، اولین ارز دیجیتال مقیاس پذیر ، در کل اقتصاد رمزنگاری چه اهمیتی دارد. این شاخص به عنوان نسبتی بین محدودیت بازار بیت کوین به بقیه بازارهای ارزهای رمزپایه قرار دارد.

موارد استفاده و اهمیت شاخص تسلط بیت کوین

در حالی که اساساً این نسبت فقط تسلط بیت کوین بر سایر آلت کوین ها را در بازارهای رمزنگاری بیان می کند ، طی چند سال گذشته یا از زمان افزایش معاملات ارزهای رمزپایه ، بازرگانان از این نسبت / شاخص برای اهداف مختلفی استفاده کرده اند.

اگر برخی از معامله گران به سمت بیت کوین اصلی یا سایر سکه های جایگزین (altcoins) متمایل شوند ، درک بینایی از بازار و به طور خاص تر ، احساس معامله گران را مفید می دانند. با در نظر گرفتن شاخص تسلط به عنوان یک شاخص احساس بازار ، برخی از معامله گران استراتژی های موفقی برای انتقال پول خود از altcoins به بیت کوین و بالعکس با توجه به آنچه Dominance Indicator نشان می دهد ، ایجاد کرده اند..

بسیاری از معامله گران باز هم بخشی از استراتژی ارزیابی خود را دارند ، از این شاخص برای اندازه گیری موثر تقاضای بیت کوین نسبت به تقاضای آلت کوین که سعی در بدست آوردن قیمت مناسب بیت کوین دارند ، استفاده کرده اند. از آنجا که بازارهای رمزنگاری انصافاً توجیه کرده اند که قیمت رمزنگارها عملکرد خالصی از تقاضا و عرضه است ، این استراتژی های شاخص برای آنها مفید بوده است. برای یک فرد ساده بسیار ساده ارزیابی می کند که اگر ارزش altcoins شروع به فرو رفتن کرد و بیت کوین برای نگه داشتن ارزش خود کار بسیار بهتری انجام دهد ، واضح است که سرمایه گذاران در حال خرید بیت کوین هستند.

برای برخی از معامله گران ، آنها همچنین می توانند از شاخص برای استنباط از ریسک پذیری بازار استفاده کنند. در برخی از نقاط ، بیت کوین به عنوان یک دارایی امن عمل کرده و به عنوان ذخیره ارزش قیمتی در هنگام تلاطم های اقتصاد کلان عمل می کند. بیت کوین با عملکردی مانند طلای دیجیتال ، سرمایه گذاران زیادی را در این شرایط سخت جذب کرده است.

بسیاری از محققان و تحلیل گران بنیادی همچنین از شاخص تسلط برای ارزیابی میزان نوآوری در بازار به طور کلی و به طور خاص ، در آنجا که این نوآوری در حال انجام است ، استفاده می شود. برای توضیح با یک مثال ، در اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017 ، تسلط بر بازار بیت کوین به پایین ترین حد خود رسید. این بدان دلیل است که Ethereum با آنچه در آن زمان اولین بلاکچین هوشمند در نوع خود با کارخانه های تولید رمز بود ، بسیار عصبانی شده بود. در این دوره ، بسیار بدیهی است که ببینیم سطح بالایی از نوآوری وجود داشته است. به طور خاص ، از Ethereum می آید:

درصد سلطه بر کل بازار-سرمایه گذاریمنبع: مجله Altcoin

انتقاد از شاخص تسلط

در حالی که بسیاری از معامله گران و مصرف کنندگان از شاخص بیت کوین راضی بوده اند ، گروه دیگری از افراد نیز واقعاً طرفدار این شاخص نیستند. یک انتقاد عمده به شاخص تسلط بیت کوین این است که فعالان بازار می توانند با ایجاد سکه های خود و همچنین نگه داشتن قطره های هوایی ، به راحتی این معیار خاص را کاهش دهند ، این زمانی است که اعضای ارز رمزپایه و بلاکچین واحد های ارز دیجیتال رایگان دریافت می کنند.

دلیل دیگری که مردم معتقدند شاخص تسلط یک شاخص واقعی نیست این است که آنها معتقدند بسیاری از محدودیت های بازار altcoins دستکاری شده اند. به گفته جیمی سانگ ریپل ، در اینجا بهترین مثال وجود دارد. او به وضوح در وبلاگ خود اظهار داشت که Ripple – XRP سکه ای است که در آن تمام سکه ها یک پیش دستی ایجاد کرده اند و هر بار فقط آنها را کمی در معرض دید عموم قرار می دهد. وی اضافه می کند که در آنجا تعداد زیادی از امواج موج دار ذخیره می شوند تا شناور واقعی (یعنی مقدار موجود در اختیار مردم برای تجارت) نسبتاً اندک باشد. بسیاری از سکه های از قبل استخراج شده دقیقاً همان کار را می کنند تا نه تنها قیمت بلکه برای محدودیت های بازار خود دستکاری کنند. فقط قسمت کوچکی از سکه ها در حالی معامله می شوند که ذخیره بزرگی در طرف متعلق به سازندگان آنها نشسته است تا کلاهک بازار را بالا نگه دارد. با وجود مقدار زیادی از XRP که در اختیار افراد کمی است ، قطعاً می تواند منجر به دستکاری درپوش بازار شود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید: Ripple’s Projected Analysis of 2019 and 2020

همچنین ، برای افزودن به نقطه دستکاری بازار ، بسیاری از آلت کوین ها نقدینگی بسیار کمی دارند و علی رغم محدودیت بازار زیاد ، در واقع پول زیادی در آنها سرمایه گذاری نمی کنند. این آلت کوین ها به همان اندازه که خودشان را به سمت بالا هدایت می کنند چیزی از بیت کوین نمی گیرند.

نکته دیگری که باعث می شود مردم باور کنند شاخص Dominance کمتر متکی است زیرا بسیاری از این Altcoins واقعاً زیر سکه های Ethereum هستند و ممکن است بسیاری از محدودیت های بازار دوبرابر شود مگر اینکه در سایر سکه های MainNet تفکیک شود..

نتیجه

با تمام نقاط ارائه شده از نظر ، شاخص تسلط بیت کوین هنوز یک معیار بسیار خام است و متأسفانه دستکاری آن بسیار آسان است. اگرچه در مورد نحوه رفتار بیت کوین در مقایسه با سایر altcoins نشانه های نسبتاً مناسبی را نشان می دهد ، اما برای تبدیل شدن به ابزاری وفادار در معامله گران به زمان و سختگیری بیشتری نیاز دارد..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner