دفتر توزیع شده چیست؟

دفتر توزیع شده چیست

این اساساً یک پایگاه داده است که در آن معاملات و جزئیات معامله در گره های شبکه ذخیره و توزیع می شود. بنابراین ، تأیید داده های اضافه شده به دفتر ، و همچنین هر گونه به روزرسانی که به دفتر اصلی گفته می شود ، توسط نهادی مرکزی انجام نمی شود و همچنین داده های ذخیره شده در یک ابر مرکزی یا سیستم ذخیره سازی داده مانند سیستم های ذخیره سازی سنتی انجام نمی شوند. در عوض ، بسیاری از شرکت کنندگان در شبکه برای تأیید دفترچه توزیع به روز شده و همچنین داشتن یک نسخه از آن ، لازم است که به توافق برسند..

تاریخچه دفترچه چیست؟?

مفهوم دفتر ، که در درجه اول به معنای ثبت معاملات است ، از هزاره پیش وجود داشته است. در یک برهه ، معاملات و انتقال املاک روی خشت ، چوبهای چوبی ، سنگها و پاپیروس ثبت شد. فرآیند ثبت معاملات با اختراع کاغذ پیشرفت بیشتری کرد. عادی سازی رایانه ها در دهه های 80 و 90 منجر به دیجیتالی شدن دفترها شد.

با این حال ، مفهوم جدیدی که در اینجا مورد بحث قرار گرفته است ، می تواند محدودیت های تعریف قبلی دفتر را افزایش دهد. اگرچه ما هنوز در جامعه ای مبتنی بر کاغذ زندگی می کنیم – که در اعتماد ما به قبض کاغذ ، مهر ، گواهینامه و امضاهای کتبی مشهود است – دفترهای دیجیتال هر روز بیشتر به یک قاعده تبدیل می شوند. اصولاً دفترهای دیجیتالی به عنوان رسانه انتقال دفترهای کاغذی عمل می کنند و این امر تابع مقامات مرکزی است. ظهور فناوری های قرن بیست و یکم ، به لطف مکانیزم های پیشرفته حفاظت رمزنگاری ، دفترهای بهینه شده ای را توزیع و دستکاری تقریباً غیرممکن معرفی کرده است..

فناوری توزیع لجر (DLT) چگونه کار می کند?

همانطور که قبلا ذکر شد ، دفتر توزیع شده پایگاه داده ای است که توسط هر یک از شرکت کنندگان در شبکه ، به عنوان مثال گره ، به روز شده و نگهداری می شود. برخلاف یک پایگاه داده سنتی ، رکوردها به طور مستقل توسط هر گره شبکه پردازش و ذخیره می شوند. به همین ترتیب ، هر گره ورودی در فرآیند اعتبارسنجی معامله دارد ، زیرا برای رسیدن به نتیجه گیری در مورد اعتبار معامله ، آنها باید رأی دهند. این فرآیند اعتبارسنجی اجماع نامیده می شود و اکثر کاربران شبکه قبل از دستیابی به اجماع باید در مورد نتیجه گیری توافق کنند..

پس از توافق شبکه در مورد معتبر بودن یک تراکنش ، پایگاه داده به روز می شود و هر کاربر یک نسخه از دفتر به روز شده را نگه می دارد. این ساختار باعث می شود فناوری دفتر توزیع شده به شکل پیچیده تری از پایگاه داده باشد زیرا شما را از اعتماد به شخص ثالث یا شخصیت اصلی بی نیاز می کند. در نتیجه ، معمولاً از این فناوری به عنوان مکانیزمی بی اعتماد یاد می شود.

سازوکارهای اجماع مختلفی برای دفترهای توزیع شده وجود دارد که هرکدام موافقان و مخالفان خود را دارند. با این حال ، همه آنها هدف ایجاد توافق در یک شبکه ، البته با روش های مختلف است. این فرایندها یا سازوکارهای اجماع به طور کلی این چهار مرحله را دنبال می کنند:

 • هر گره داده ها یا معاملات مورد نظر جهت افزودن به دفتر را می سازد.
 • داده های ساخته شده به تمام گره های شبکه توزیع می شود.
 • گره ها در مورد اعتبار معاملات تصمیم می گیرند.
 • هر گره پس از نتیجه گیری دفتر توزیع شده خود را به روز می کند ، که نتیجه اجماع را منعکس می کند.

با این حال ، سرعت تکمیل هر مرحله تعیین کننده اثر سازوکار اجماع اتخاذ شده در دفتر است.

پروتکل و الگوریتم اجماع چیست?

پروتکل های اجماع مجموعه ای از قوانین حاکم بر عملکردهای یک سیستم مبتنی بر اجماع است ، در حالی که الگوریتم اجماع قانونی است که به طور خاص روند دستیابی به اجماع را کنترل می کند. به عبارت دیگر ، یک الگوریتم بر ترتیب مراحل و همچنین شرایط لازم برای خروجی موفقیت آمیز یک سیستم اجماع ، به عنوان مثال در یک دفتر توزیع شده ، حاکم است. الگوریتم های اجماع به طور کلی اسکریپت ها یا برنامه های پیچیده هستند.

رمزنگاری چیست?

مدتی است که رمزنگاری وجود دارد – اثبات شده است که از این روش رمزگذاری در مصر باستان و حتی در دوران روم استفاده شده است. رمزنگاری اساساً فرآیندی برای رمزگذاری داده های حساس است.

هزاران سال پس از معرفی این مفهوم ، این نقش بزرگی در واقعی سازی دفترهای توزیع شده دارد. پس از ثبت اطلاعات ، توسط رمزنگاری پیشرفته رمزگذاری می شود که داده ها را از حمله کنندگان احتمالی ایمن می کند. کاربران فقط با کلیدها و امضاهای رمزنگاری می توانند به این داده ها دسترسی پیدا کنند.

کاربردهای بالقوه فناوری توزیع لجر چیست؟?

فناوری دفتر توزیع شده به طور مداوم نیروی برهم زننده خود را در بخش مالی نشان داده است زیرا به تدریج نحوه انجام و ثبت معاملات را تغییر می دهد. با این حال ، اعتقاد بر این است که این فناوری می تواند انقلابی در سایر بخشهای مهم ایجاد کند. بنابراین ، مطالعات زیادی در حال انجام است که محدودیت های این فناوری را آزمایش می کند. به گفته بانک جهانی ، این فناوری “توانایی تبدیل بخشهای مختلف دیگر را نیز دارد ، مانند تولید ، سیستمهای مدیریت مالی دولت و انرژی پاک”. سایر کاربردهای بالقوه این فناوری شامل موارد زیر است:

 • DLT این امکان را دارد که برای سازمان های خیریه جمع آوری کمک مالی شفاف و ایمن تری ایجاد کند.
 • همچنین می تواند سیستم های رای گیری موجود را بهینه سازد ، که این اطمینان را می دهد که آرا مستعد دستکاری نیستند.
 • ویژگی های آن می تواند ردیاب های زنجیره تامین را افزایش و بهینه سازی کند.
 • این می تواند به عنوان یک پایگاه داده ثبت نام زمین بدون اعتماد و بدون دستکاری عمل کند.
 • برای سیستم های محاسبات ابری و ذخیره سازی مناسب است.
 • علاوه بر این ، این فناوری می تواند پایگاه داده پزشکی کارآمدتری را تقویت کند که صنعت مراقبت های بهداشتی را بهبود می بخشد.
 • بخش حقوقی همچنین به دنبال روشهایی است که دفترهای توزیع شده می توانند به عنوان ابزاری مهم برای ذخیره اسناد قانونی عمل کنند.
 • این می تواند به طور موثر سیستم های مالکیت معنوی را بهینه کند.
 • این فناوری می تواند به طور بالقوه در ذخیره و تأیید هویت استفاده شود.

مزایای دفتر حساب توزیع شده

لیست فوق از کاربردهای بالقوه فن آوری دفتر توزیع شده ثابت می کند که این فناوری می تواند انقلابی در نحوه زندگی ما ایجاد کند. در حال حاضر ، این فناوری در حال تحول بخش مالی و همچنین اقتصاد حواله جهانی است. در نتیجه ، دارایی های دیجیتالی یا ارزهای مجازی ظهور کرده اند که می توانند حریم خصوصی کاربران ، معاملات غیر قابل برگشت ، تمرکززدایی و سیستم های عاری از تورم را تضمین کنند. بعلاوه ، این پتانسیل برای بازی در سایر بخشها مانند زنجیره تأمین غذا ، مالکیت معنوی ، تدارکات ، انرژی و بخش حقوقی نقش حیاتی دارد. با کمک این فناوری ، ما می توانیم عمده ایرادهای سیستم های سنتی را در این مناطق اصلاح کنیم.

چرا دفترهای توزیع شده مهم هستند?

دفتر توزیع شده دارای ویژگی هایی است که آن را منحصر به فرد و موثر می کند. یکی از این قابلیت ها ، ماهیت توزیع شده دفتر است. برخلاف سیستم های پایگاه داده سنتی ، کنترل کامل دفترچه را به شرکت کنندگان شبکه می دهد. بنابراین ، بعید است که داده های موجود در دفتر به خطر بیفتد یا دستکاری شود ، زیرا مهاجمان باید به طور همزمان کل نسخه توزیع شده دفتر را هک کنند.

دفتر توزیع شده

علاوه بر این ، یک پایگاه داده توزیع شده دیگر نیازی به بانک یا واسطه را از بین می برد ، زیرا کاربران می توانند معاملات را مستقیماً انجام دهند. بنابراین انجام معاملات فوری و ارزان برای کاربران امکان پذیر است. همچنین ، ماهیت توزیع شده دفتر به معنای شفافیت سیستم است.

دفتر کل بلاکچین چیست?

دفتر بلاکچین یک دفتر توزیع شده است که در آن داده ها به بلوک هایی وارد می شوند که سپس در یک زنجیره در حال رشد از بلوک های بیشتر به هم متصل می شوند. این دفتر در یک شبکه همتا به همتا توزیع می شود ، به این ترتیب ، این فناوری می تواند مقامات مرکزی را دور بزند. این فناوری نیروی محرکه اصلی ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین است.

انواع دفترهای توزیع شده

سه نوع عمده دفتر توزیع شده دفترهای توزیع شده خصوصی ، عمومی و کنسرسیوم هستند. یک دفتر توزیع شده عمومی به همه افراد امکان می دهد تا در ورودی داده ها یا معاملات و روند تأیید شرکت کنند. در مقابل ، یک DLT خصوصی محدود به گره های قابل اعتماد است. بنابراین ، فقط اعضای مجاز می توانند به این دفترها دسترسی داشته باشند. دفتر توزیع شده کنسرسیوم ترکیبی از خصوصی و عمومی است. به همین ترتیب ، یک کنسرسیوم یا گروهی از م institutionsسسات به عنوان گره شبکه عمل می کنند و ممکن است محتوای موجود در دفتر عمومی منتشر شود یا نشود.

توزیع لجر در مقابل بلاکچین

درباره تفاوت بین دفتر کل توزیع شده و بلاکچین باورهای غلط زیادی وجود داشته است. بلاکچین به سادگی پیاده سازی فناوری دفتر توزیع شده است. یک بلاکچین از مفهوم پایگاه داده توزیع شده برای اطمینان از غیرمتمرکز بودن سیستم استفاده می کند.

با این حال ، باید توجه داشته باشید که همه دفترهای توزیع شده بلاکچین نیستند. این به این دلیل است که همه پایگاه های داده توزیع شده از ساختار بلوکی موجود در بلاکچین استفاده نمی کنند. برای درک بهتر تفاوت این دو اصطلاح ، باید تفاوت یک دفتر توزیع شده با یک دفتر غیرمتمرکز را روشن کنیم.

توزیع شده در مقابل غیرمتمرکز دفتر کل

دفترهای توزیع شده و غیرمتمرکز کمی مشابه هستند زیرا هر دو سیستم پایگاه داده را به تمام گره های شرکت کننده شبکه توزیع می کنند. با این وجود دفترهای ثبت نام متمرکز به همه گره ها اجازه می دهند تا در اجرای شبکه مشارکت کنند. بنابراین ، دفترهای ثبت نام متمرکز تمام نهادهای مرکزی را کاملاً از بین می برند و شبکه هر گره ای را در فرآیند تأیید معامله درگیر می کند. در نتیجه ، این نوع دفتر برای بلاک چین های عمومی و بدون مجوز مانند بلاکچین بیت کوین مناسب است.

دفتر توزیع شده

در مقابل ، یک دفتر توزیع شده لزوماً از یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز پشتیبانی نمی کند. اگرچه همه گره ها یک کپی از دفتر می گیرند ، تصمیمات نهایی در مورد عملکردها و اعتبار دفتر هنوز می تواند بخشی از یک سیستم مرکزی باشد. در نتیجه ، اکثر blockchains خصوصی و حتی DLT های کنسرسیوم دفترهایی هستند که کاملاً با مفهوم عدم تمرکز مطابقت ندارند.

چیست رمزنگاری لجر?

این بلاکچین به عنوان فناوری اساسی پشتیبانی از ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزپایه معروف است. بنابراین ، شبکه های رمزنگاری مبتنی بر بلاکچین ، که به عنوان دفترچه رمزنگاری نیز شناخته می شوند ، بسترهایی هستند که کاربران می توانند از ارزهای دیجیتال برای انجام معاملات فوری استفاده کنند. دفتر از رمزنگاری برای اطمینان از معاملات و جزئیات آنها استفاده می کند. علاوه بر این ، هر دفتر با سازوکار اجماعی همراه است که روند تأیید ارز رمزنگاری شده را در رابطه با معاملات و روش های استخراج آن کنترل می کند.

چیست بیت کوین لجر?

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که از فناوری بلاکچین استفاده کرد و همچنان با ارزش ترین ارز رمزنگاری شده در بازار رمزنگاری است. این دفترچه دارای مکانیزم اثبات کار است که کاربران را ملزم به حل معماهای پیچیده رایانه ای می کند قبل از اینکه بلاک های جدید تراکنش به زنجیره بلوک اضافه شود. وقتی کاربری با موفقیت این کارها را انجام می دهد ، شبکه با مقدار مشخصی بیت کوین به آنها پاداش می دهد. بنابراین ، فرآیند استخراج بیت کوین نامیده می شود.

از آنجایی که بلاکچین فناوری اساسی در دفتر کل بیت کوین است ، شبکه بیت کوین غیرمتمرکز است و این شبکه دفتری بدون هک و بدون دستکاری است. همچنین دفتر به کاربران اجازه می دهد تا با هزینه کمتری ، پرداخت فوری و معاملات را انجام دهند ، زیرا شبکه از ورودی واسطه ها یا شخصیت های مرکزی آزاد است..

ویژگی دیگر بلاکچین بیت کوین در دسترس بودن یک سیستم رمزنگاری است که کاربران را ملزم به استفاده از کلیدها برای دسترسی به هر چیزی که در بلاکچین ثبت شده است ، می کند..

دفتر توزیع شده و مشاغل تجاری

در مورد فناوری دفتر توزیع شده ، شرکت های سراسر جهان شروع به استفاده از آن می کنند. پتانسیل این فن آوری منجر به رشد انفجاری آن و پذیرش سازمانی زیادی شده است. در حال حاضر بسیاری از بانک های اطلاعاتی توزیع شده توسط کنسرسیوم داریم که توسط گروهی از شرکت ها تهیه می شوند که به دنبال استفاده از این فناوری برای حل مسائل خاص هستند. یک نمونه آن Corda DLT است که محصولی از کنسرسیوم R3 است. این کنسرسیوم از بیش از 200 شرکت تشکیل شده است و به طور ویژه برای تسهیل پرداخت های فوری از مرز طراحی شده است. برخی از شرکت های پشتیبانی کننده این پروژه شامل بانک بارکلیز ، سیتی بانک و UBS هستند.

دفتر توزیع شده

برنامه ها تقریباً بسیار نامحدود هستند. می توان ادعا کرد که این فناوری می تواند برای هر مشاغل مستقر در اینترنت استفاده شود. ما شاهد افزایش اتحادیه های اعتباری بیت کوین ، سرمایه های گسترده بیت کوین و حتی برخی از بهترین کازینوهای بیت کوین هستیم که این فن آوری را شروع کرده اند.

یکی دیگر از اقدامات دفتر توزیع شده که می توانیم آن را کنسرسیوم DLT بنامیم B3i است. در مجموع 13 شرکت کنسرسیوم را تأسیس کردند و پروژه بلاکچین بر استفاده از دفتر توزیع شده برای بهینه سازی صنعت بیمه تمرکز دارد. همچنین ، طرح Hyperledger ، که بنیاد لینوکس میزبان آن است ، توسط بیش از 250 شرکت پشتیبانی می شود. برخی از شرکت هایی که به طور مستقل صاحب پروژه های DLT هستند شامل گلدمن ساکس ، جی پی مورگان ، آی بی ام ، مایکروسافت ، آمازون و گوگل هستند..

آینده توزیع شده

از آنجا که این هنوز یک مفهوم رو به رشد است ، بیشترین توزیع فن آوری دفتر کل هنوز در مراحل اولیه است. همانطور که انتظار می رفت ، بسیاری بر این باورند که این فناوری احتمالاً مانند مقررات GDPR تازه وارد شده قوانین حریم خصوصی را نقض می کند. با این حال ، دیگران گفته اند که بلاکچین بیشتر از سیستم های پایگاه داده سنتی ، به حریم خصوصی توجه دارد. علاوه بر این ، احتمال ایجاد هوش مصنوعی در دفترهای توزیع شده به منظور ایجاد دفترهای کاملاً خودکار وجود دارد. به راحتی می توان گفت که ما فقط توانسته ایم نگاهی اجمالی به فرصت های بالقوه موجود در سیستم های استفاده از دفتر توزیع شده داشته باشیم..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner