برنامه های غیرمتمرکز (dApps) چیست؟

برنامه های غیرمتمرکز

DApp ها برنامه هایی غیرمتمرکز هستند که به جای استفاده از یک رایانه مرکزی در بالای شبکه همتا به همتا کامپیوترها اجرا می شوند. این نوع برنامه ها از زمان ایجاد شبکه های P2P ظهور کرده اند.

برنامه های غیرمتمرکز قطعه کدی هستند که در قراردادهای هوشمند نوشته شده اند و با بلاکچین ارتباط برقرار می کنند و برای کنترل اقدامات مختلف در شبکه مذکور از طریق پردازش اطلاعات خارجی دریافت شده ، برنامه ریزی شده است..

قوانین قرارداد هوشمند توسط یک نماینده خودمختار اجرا می شود که از طرف مالک فعالیت می کند اما بدون اینکه مالک در واقع اقدامی انجام دهد.

در سطح ظاهری ، برنامه های غیرمتمرکز دقیقاً مانند هر وب یا برنامه مبتنی بر تلفن همراه دارای رابط های مشابه هستند.

همه برنامه های غیرمتمرکز نباید با استفاده از شبکه بلاکچین کار کنند. برخی از dapp ها فقط در شبکه های P2P اجرا می شوند که بلاک چین نیستند ، مانند Tor ، BitTorrent ، Popcorn Time ، BitMessage. اما در این مقاله ، ما فقط بر روی dapp های مبتنی بر بلاکچین تمرکز خواهیم کرد.

منبع: sourceforge.net

مشخصات

چندین ویژگی خاص وجود دارد که هر dapp را تعریف می کند:

  • متن باز: اولین شرطی که یک دپ باید رعایت کند این است که کد منبع اصلی آن در دسترس عموم باشد. dApps باید از یک توافق نظر مستقل و یکپارچه برخوردار باشند ، به این معنی که ابتدا همه تغییرات باید توسط اکثر کاربران شبکه توافق شود. همچنین ، کد باید برای تجزیه و تحلیل هر کسی در دسترس باشد.
  • غیر متمرکز: برای جلوگیری از مسائلی که با تمرکز وجود دارد ، برنامه های غیرمتمرکز باید عملیات خود را بر روی بلاکچین غیرمتمرکز یا هر فناوری رمزنگاری ثبت کنند که ذاتاً مستقل باشد.
  • تشویق: اعتبارسنجان بلاکچین غیرمتمرکز که وظیفه تأیید سوابق را دارند ، باید براساس تلاشهایشان با رمز ارزها پاداش داده شوند..
  • پروتکل اجماع: برنامه غیرمتمرکز باید دارای یک پروتکل اجماع باشد که رمز ارز رمز را از ارزش اثبات می کند و همچنین نحوه تولید این رمزها را مدیریت می کند. این الگوریتم باید مورد توافق جامعه برنامه باشد. به عنوان مثال ، بیت کوین از Proof of Work (PoW) و EOS از Proof of Stake (PoS) برای تولید سکه های جدید در شبکه استفاده می کند.

انواع پروتکل ها

دو پروتکل پرکاربرد Proof of Work و Proof of Stake هستند:

اثبات کار (POW) شرکت کنندگان در شبکه را قادر می سازد بر اساس میزان کار خود در شبکه پاداش دریافت کنند. روند استخراج و افزودن آنها به زنجیره به انرژی زیادی نیاز دارد و بنابراین بلاکچین ایمن می ماند. جوایز استخراج نشانه هستند و براساس تعداد معاملات پردازش شده توزیع می شوند.

اثبات سهام (POS) شامل نگه داشتن و ذخیره نشانه ها است و بر اساس مبلغی که در اختیار دارید ، می توانید در یک بلوک جدید رأی دهید.

منبع: digitaltokens.io

انواع مختلف DApps

همه DApp ها یکسان نیستند ، زیرا آنها می توانند انواع مختلفی از عملکرد را داشته باشند و از زنجیره بلوک به طور متفاوتی استفاده کنند.

  • برنامه های غیرمتمرکز نوع I برنامه هایی هستند که با استفاده از بلاک چین خود اجرا می شوند. بیت کوین ، Litecoin و سایر altcoins هایی که از کد BTC چنگ زده اند نمونه هایی از یک برنامه غیرمتمرکز نوع I هستند.
  • برنامه های غیرمتمرکز نوع II برنامه هایی هستند که در زنجیره بلوک یک برنامه غیرمتمرکز نوع I اجرا می شوند. نوع II DApp ها باید به منظور پاداش دادن به شرکت کنندگان در شبکه ، نشانه های خود را صادر کنند. به عنوان نمونه ، پروتکل Omni یک برنامه غیرمتمرکز نوع II و همچنین اکثر dapp های مبتنی بر قرارداد است که در بالای بلاک چین Ethereum اجرا می شوند..
  • برنامه های غیرمتمرکز نوع III از پروتکل نوع II برای صدور نشانه هایی که برای عملکرد آنها نیاز دارند استفاده کنید.

تفاوت بین DApps و قراردادهای هوشمند

بسیاری از dapp ها و قراردادهای هوشمند را اشتباه می گیرند به این دلیل که هنگام کار با یکدیگر شباهت زیادی دارند ، اما در واقع دو چیز جداگانه هستند.

قرارداد هوشمند نوعی نرم افزار است که بطور خودکار شرایط توافق شده توسط دو یا چند طرف را اجرا می کند و دارایی های دیجیتال را فقط در صورت تأمین کلیه شرایط توزیع می کند.

یک برنامه غیرمتمرکز عملیات مشابهی را مانند قرارداد هوشمند اجرا می کند اما دو تفاوت اساسی دارد. یک برنامه غیرمتمرکز محدودیتی در تعداد شرکت کنندگانی که می تواند داشته باشد ندارد. معیار دوم این است که یک برنامه غیرمتمرکز لزوماً نباید مرتبط باشد تا جنبه مالی داشته باشد.

مزایای DApps

امروزه امنیت مسئله مهمی در فناوری است. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و استفاده از فناوری بلاکچین ، DApp ها از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

این به این دلیل است که یک هکر نقطه خرابی متمرکز ندارد که بتواند به آن حمله کند. این نوع آسیب پذیری قبلاً مورد سو استفاده قرار گرفته و منجر به نقض گسترده داده ها و ضررهای هنگفت مالی شده است. DDoS ، تزریق SQL ، حملات XML ، فیشینگ ، انواع حمله هایی است که از نقطه شکست برنامه استفاده می کند. با dapps ، این دیگر مسئله ای نیست.

از آنجا که داده های ذخیره شده توسط بلاکچین برای تأیید اعتبار هرگونه تراکنش جدید به همه گره های آن نیاز دارد ، یک نهاد واحد نمی تواند از سیستم استفاده کند و dapp را برای استفاده خود تغییر دهد..

هکر همچنین مجبور است همه بلوک ها را تغییر دهد تا هر گونه تغییر داده ذخیره شده در زنجیره بلوک را مخفی کند تا فعالیت آنها شناسایی نشود.

برخلاف برنامه های سنتی ، dapp ها برای فعال کردن معاملات و ایجاد تغییرات لازم برای عملکرد سیستم عامل ، به مرجع مرکزی احتیاج ندارند. DApp ها پس از راه اندازی کاملاً مستقل هستند. این اجازه می دهد تا dapps بدون محدودیت تعیین شده توسط عوامل خارجی مانند یک شرکت یا یک دولت کار کنند.

یک برنامه غیرمتمرکز را نمی توان تحت هر نوع کنترل متمرکز قرار داد ، بدین معنی که توسط هیچ نهادی سانسور یا کنترل نمی شود

نمونه هایی از Dapps

آگوور

Augur نوعی دپ نوع II است که مبتنی بر بلاک چین Ethereum است و به شرکت کنندگان امکان می دهد بازار را پیش بینی کنند. پیش بینی ها را می توان به “سهام” تبدیل کرد که متعاقباً می توان آن را خرید یا فروخت.

SiaCoin

Sia از نوع I dapp است ، که از زنجیره بلوک برای ارائه یک سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز استفاده می کند که از “ظرفیت هارد دیسک کم استفاده شده” در جهان استفاده می کند. این پروژه از بلاکچین خصوصی خود استفاده می کند.

در واقع یک بازار مبتنی بر cloud و blockchain برای ذخیره اطلاعات است. این پلتفرم از درایوهای سخت خالی استفاده می کند و آنها را به عنوان فضای ذخیره سازی ابری ارزان قیمت ارائه می دهد که برای همه قابل استفاده است.

شبکه ایمن

شبکه SAFE یک نوع dapp نوع III است که به عنوان مرکز داده ذخیره سازی و ارتباطات غیرمتمرکز عمل می کند. SAFE ، مخفف دسترسی امن برای همه ، از فناوری peer-to-peer استفاده می کند تا کاربران شبکه را قادر به اشتراک قدرت محاسباتی خود کند. dapp با استفاده از پروتکل Omni (نوع II dapp که مبتنی بر بلاکچین Bitcoin است) “Safecoins” را صادر می کند که به کاربران شبکه امکان ذخیره سازی پرونده را می دهد.

نتیجه

DApps یکی از کاربردهای بسیار مفید فناوری بلاکچین است. با ورود هرچه بیشتر برنامه ها به بازار ، طبیعی است که انواع بیشتری با موارد استفاده جدید به بازار عرضه شوند.

تصویر ویژه: Crypto آسان

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner