چرا DeFi با نام مستعار امور مالی غیرمتمرکز برای همه متخصصان امور مالی باید روند رمزگذاری را بدانید؟

امور مالی غیرمتمرکز, مشهور به عنوان DeFi, یکی دیگر از برنامه های مخل فناوری بلاکچین است که افراد بیشتری را در سراسر جهان قادر به دسترسی به خدمات مالی می کند. این به دارایی های دیجیتال و قراردادهای هوشمند مالی ، پروتکل ها و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) مبتنی بر فناوری بلاکچین ، به طور خاص ، Ethereum اشاره دارد. در این وبلاگ ، ما جنبه های زیر را از DeFi کشف خواهیم کرد –

 • مالی متمرکز در مقابل مالی غیرمتمرکز
 • انواع محصولات DeFi در بازار
 • اندازه بازار DeFi
 • جوانب مثبت و منفی مالی غیرمتمرکز
 • آینده بازار DeFi

چرا: مسائل مربوط به امور مالی سنتی?

مالی سنتی با تمرکز مشخص می شود. این سیستم توسط نهادهای متمرکز کنترل می شود که تصمیم می گیرند چه کسی به خدمات مالی دسترسی پیدا کند و چه کسی دسترسی ندارد. به عنوان مثال ، برای بهره مندی از وام ، باید حساب بانکی و نمره اعتباری سالم داشته باشید. برای داشتن یک حساب بانکی ، فرد باید مراحل KYC بانک را انجام داده باشد. شخصی که مدارک لازم KYC را ندارد نمی تواند حساب بانکی باز کند و بنابراین نمی تواند از وام استفاده کند یا به سایر خدمات بانکی مانند کارت اعتباری ، ارز خارجی ، حساب Demat ، پرداخت آنلاین و غیره دسترسی پیدا کند.

بنابراین ، مالی سنتی با پارامترهای سخت مشخص می شود که تمایل دارد تعداد زیادی از مردم ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه را کنار بگذارد و آنها را از شرکت در فعالیت های مربوط به ایجاد ارزش اقتصادی محروم کند..

بودجه سنتی نیز از نظر دیگری اساساً دارای نقص است – اینگونه است متمرکز, و بنابراین, مقدار عظیمی از قدرت در اختیار نهادها است. ما باید دارایی های خود را به این موسسات اعتماد کنیم. اما ، بحران اقتصادی 2008 یادآوری این واقعیت است که تمرکز قدرت خطرناک است.

حتی م institutionsسسات مالی تحت نظارت ، علی رغم چک های سختگیرانه ای که در مورد تصمیم گیری برای دادن پول به آنها دارند ، خطا پذیر نیستند. به عنوان مثال ، بانکها ممکن است وامهای بدون وثیقه را به تعداد زیادی از افراد یا شرکتهایی که قادر به بازپرداخت وامها نیستند ، واریز کنند. در چنین حالتی ، در بسیاری از کشورها ، بانک ها به مصوبه ای به نام a دسترسی دارند وثیقه. در یک وثیقه ، بانکی با مشکل با لغو بدهی های خود به طلبکاران و سپرده گذاران تسکین می یابد. این بدان معنی است که بانک می تواند از پول مصرف کنندگان برای برون رفت از شرایط پریشان استفاده کند.

چگونه دفی کمک خواهد کرد?

نتیجه نهایی این است که مشکلات نهادهای متمرکز بسیار زیاد است و نیاز به تغییر کاربری است DeFi نمی توان بیش از حد بیان کرد DeFi اگرچه هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد ، اما توانایی مخرب دارد. اگر اجازه پیشرفت یابد ، می تواند جایگزین بسیاری از سیستم های قدیمی در امور مالی شود. در حال حاضر ، این امر به مردم امکان دسترسی به دامنه وسیع تری از خدمات مالی را می دهد ، صرف نظر از کشور مبدا ، وضعیت مالی و سایر پارامترهای سنتی. هر کسی که اتصال اینترنتی داشته باشد می تواند به محصولات DeFi ساخته شده در بلاک چین Ethereum دسترسی پیدا کند.

DeFi همچنین به مردم جایگزینی برای اعتماد به م institutionsسسات مالی سنتی و متمرکز می دهد. از آنجا که DeFi از بلاکچین استفاده می کند ، کاربران هنگام دسترسی به محصولات DeFi با معماری غیرمتمرکز ارتباط برقرار می کنند. ثانیا ، شفافیت بیشتری در مورد معاملات در اکوسیستم DeFi وجود دارد ، زیرا همه معاملات در بلاکچین ثبت می شوند و برای بررسی عمومی در دسترس هستند. ثالثاً, وجوه کاربران توسط قراردادهای هوشمند کنترل می شود و نه شرکت ها.

مطابق با الکس پک, شریک مدیریت در Dragonfly Capital ، یک صندوق رمزنگاری 100 میلیون دلاری,

“هدف DeFi این است که سیستم بانکی را برای همه دنیا به این روش باز و بدون اجازه بازسازی کند.”

سهیل دشپنده, یکی از شرکای Bain Capital Ventures نظرات مشابهی را در مورد DeFi تکرار می کند. او می گوید –

برنامه های مالی غیرمتمرکز “می توانند سیستم های مالی ما را شفاف تر ، مقاوم تر و شکننده تر کنند”

انواع محصولات DeFi

برای درک عمیق DeFi ، درک محصولات آن مهم است. یک چیز بین همه محصولات مشترک است – آنها مبتنی بر پروتکل های باز مبتنی بر بلاکچین هستند. بیشتر محصولات موجود مبتنی بر بلاکچین Ethereum است ، به غیر از کالایی که در بلاکچین Bitcoin وجود دارد. اجازه دهید برخی از دسته های محصولات DeFi را بررسی کنیم –

 • امانت دادن

در وام ، کاربران می توانند یک دارایی را با دادن دارایی دیگر به عنوان وثیقه ، قرض بگیرند. وثیقه معمولاً ETH است و رمز وام گرفته شده به آنچه شرکت ارائه می دهد بستگی دارد. بدهی دارای سود متعلقه است که باید همراه با سود اصلی پرداخت شود.

دایمنبع: Coindirect

سازنده, یک محصول وام دهنده DeFi ، هنگامی که ETH به عنوان وثیقه c0 ارائه می شود ، با ثبات دلار آمریکا DAIcoin را ارائه می دهد. ارزش وثیقه همیشه بالاتر از ارزش وام است تا اطمینان حاصل شود که در صورت عدم بازپرداخت وام ، می توان از وثیقه برای پوشاندن ضرر وام دهنده استفاده کرد. در مورد سازنده ، کاربران می توانند با پرداخت وثیقه ای که قفل می کنند ، حداکثر 66٪ از ارزش DAI را وام بگیرند.

در صورت سقوط ارزش وثیقه به زیر نرخ تعیین شده ، وام دهنده می تواند جریمه ای را برای وام گیرنده در نظر بگیرد و حتی وثیقه خود را در بازار آزاد تصفیه کند. اگر ارزش وثیقه به زیر نسبت وثیقه 150٪ برسد و همچنین وثیقه را با 3٪ تخفیف در بازار آزاد بفروشد ، سازنده مجازات 13٪ را اعمال می کند.

دادن رقابت جدی به سازنده ، ابتکار پایدار EOS برای وام های رمزپایه است. پایدار بورس اوراق بهادار USD, EOSDT, از وثیقه EOS استفاده می کند تا به نقدینگی موجود در بازار بیفزاید. یک کاربر می تواند برای صدور EOSDT دارایی های دیجیتالی خود را قفل کند. سطح وثیقه گذاری 130٪ ، کمتر از سایر محصولات وام دهنده در بازار است.

چندین محصول وام دهی DeFi در بازار وجود دارد که مدل مشابه وام را دنبال می کنند. ترکیب به کاربران این امکان را می دهد که دارایی های موجودی نقدینگی خود را تأمین کنند و از این طریق سود بیشتری کسب کنند. از این استخر ، دارایی ها را به وام گیرندگان با بهره سود وام می دهد. dYdX به وام گیرندگان اجازه می دهد تا موقعیت های اهرمی طولانی تا 4 برابر ارزش وثیقه خود را بگیرند یا از موقعیت های کوتاه اهرم تا 3 برابر ارزش وثیقه خود استفاده کنند.

 • مشتقات

مشتقات دسته دیگری از محصولات DeFi هستند – مشتقات می توانند از توکن های تحت حمایت دارایی گرفته تا بیمه های جایگزین تا سخنان غیرمتمرکز یا پروتکل های P2P برای بازارهای پیش بینی متغیر باشند..

مصنوعی

مثلا, مصنوعی یک پلت فرم غیرمتمرکز است که امکان ایجاد Synths – دارایی های مبتنی بر ارزهای ناخالص ، کالاها و دارایی های رمزپایه را فراهم می کند. مبتنی بر اتریوم Nexus متقابل به اعضا اجازه می دهد تا از طریق یک گزینه بیمه متعلق به جامعه ، به نام روابط متقابل اختیاری ، تجمع و ریسک کنند. آگوور یک پروتکل غیرمتمرکز و p2p است که به کاربران اجازه می دهد تا حول نتیجه هر رویدادی بازاری ایجاد کرده و بر روی آن شرط بندی کنند.

 • دکسس

Dexes پروتکل های باز هستند ، که به جای اتکا به کتاب سفارشات ، از استخرهای نقدینگی برای مبادله رمز استفاده می کنند. به زبان ساده ، آنها مبادله دارایی رمزنگاری را با استفاده از قراردادهای هوشمند مستقر در بلاکچین با استفاده از منابع نقدینگی تسهیل می کنند. قوانین تجارت در قراردادهای هوشمندی که در بلاک چین Ethereum مستقر شده اند ، کدگذاری شده است.

از او صرف نظر کنید نمونه ای از DEX است که به هر کسی اجازه می دهد با تهیه ارزش برابر ETH و رمز ERC20 بازار یا مجموعه نقدینگی ایجاد کند. نرخ ارز در ابتدا توسط خالق بازار تعیین می شود ، اما با انجام معاملات و کاهش نقدینگی یک دارایی در مقایسه با دارایی دیگر ، این نرخ مدام تغییر می کند. فرصت های آربیتراژ ارائه شده توسط این تغییرات باعث تجارت بیشتر می شود.

بانکر

بانکر, مانند Uniswap ، همچنین از نقدینگی مشترک به جای سفارش کتاب برای مبادله رمز استفاده می کند. Bancor از “نشانه های هوشمند” استفاده می کند ، که می تواند به عنوان نشانه هایی در نظر گرفته شود که ارزش پولی ارزهای رمزپایه دیگر را دارند. به عبارت دیگر ، نشانه های هوشمند ذخایر سایر نشانه های ERC20 را در خود دارند و به قراردادهای هوشمند مرتبط می شوند. در مبادله ، از توکن های هوشمند برای تبدیل از یک دارایی به دارایی دیگر بسته به میزان ذخیره توکن ، از داخلی استفاده می شود.

سایبر پروتکل نقدینگی دیگری است که مبادلات رمز را با کمک ذخایر تسهیل می کند. کاربران می توانند ذخیره توکن ایجاد کنند که به عنوان قراردادهای هوشمند در شبکه سایبر وجود خواهد داشت. هنگامی که کاربری می خواهد رمز ارز را مبادله کند ، Kyber تمام ذخایر را بررسی کرده و بهترین قیمت را نشان می دهد.

 • دارایی های

دارایی ها دسته دیگری از محصولات DeFi هستند. در این گروه ، انواع مختلفی از پیشنهادات محصول وجود دارد – مجموعه ای از نشانه ها به عنوان یک سرمایه گذاری ، نشانه های پشتیبانی شده توسط سایر توکن ها و مدیریت غیرمتمرکز دارایی.

تنظیم پروتکل توکن هایی را ارائه می دهد که سایر دارایی های اساسی یا مجموعه ای از نشانه ها را نشان می دهد ، به عنوان مثال ETH و USDT ، در یک نسبت مشخص به هم چسبیده اند. مصرف کنندگان می توانند TokenSets را براساس استراتژی های مختلف – تجارت روند ، محدوده محدود و خرید و نگهداری خریداری کنند. برای مثال در معاملات Trend ، اگر توکی به نمایندگی از ETH و USDT در دست دارید که مطابق با میانگین متحرک 20 روزه تعادل برقرار می کند ، سپس مجموعه توکن شما 100٪ ETH خواهد بود ، اگر قیمت ETH بالاتر از میانگین متحرک 20 روزه باشد ، در صورت پایین آمدن قیمت از میانگین متحرک 20 روزه ، به USDT تعادل دهید. روند تعادل دوباره با یک قرارداد هوشمند اداره می شود.

WBTC یک رمز ERC20 است که توسط BTC در 1: 1 پشتیبانی می شود و در DEX هایی که از نشانه های ERC20 پشتیبانی می کنند قابل معامله است. ایده پشت زرده شدن بیت کوین و اتریوم این است که نقدینگی گسترده بیت کوین را به اتریوم برسانیم. رمز به گسترش هر دو شبکه کمک می کند. به عنوان مثال ، این رمز در استفاده از DEX ها برای تجارت BTC کمک می کند.

پروتکل خربزه

پروتکل خربزه مدیریت غیر متمرکز دارایی را تسهیل می کند. هر کسی را قادر می سازد صندوق دارایی خود را ایجاد کند که قوانین آن در قرارداد هوشمند رمزگذاری شده است ، بنابراین موانع ورود به مدیریت دارایی را کاهش می دهد. همچنین به سرمایه گذاران کمک می کند تا وجوه مختلف دارایی موجود در شبکه خربزه را ارزیابی کرده و با کسری از هزینه ای که به مدیران دارایی سنتی می پردازند ، در آنها سرمایه گذاری کنند..

 • مبلغ پرداختی

پرداخت ها مورد جالب توجهی از امور مالی غیرمتمرکز با محصولی است که هم از بیت کوین و هم از بلاک چین Ethereum استفاده می کند. در بخش پرداخت ها ، محصولات DeFi سعی کرده اند پرداخت های خرد را کارآمدتر و ارزان تر انجام دهند ، در نتیجه مقیاس پذیری شبکه های بلاکچین را بهبود می بخشند..

شبکه رعد و برق

شبکه رعد و برق محصولی با تمرکز بر بلاکچین بیت کوین است که با از بین بردن زنجیره ای آنها در معاملات کوچکتر ، کارایی را القا می کند. در شبکه رعد و برق ، دو یا چند عضو شبکه که می خواهند معامله کنند می توانند با واریز وجه کانال خود را باز کنند. آنها می توانند به اندازه دلخواه خود معاملات را انجام دهند بدون اینکه مبلغ واریز شده را بیشتر کنند. تمام معاملات خارج از زنجیره ثبت می شوند و وقتی کانال بسته شود ، جدیدترین دفتر دفتر خارج از زنجیره در بلاک چین به روز می شود.

زنجیره xDAI یک راه حل پرداخت با زمان بلوک 5 ثانیه و هزینه بنزین است. این یک زنجیره جانبی Ethereum است که از الگوریتم اجماع اثبات خودمختاری (POA) استفاده می کند. در الگوریتم اجماع POA ، فقط دفاتر اسناد رسمی عمومی آمریکا می توانند اعتبارسنج شوند و توسط یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) مدیریت می شوند. در شبکه xDAI ، نشانه های xDAI با پشتیبانی 1/1 DAI ، همان نقشی را دارند که ETH در شبکه Ethereum انجام می دهد.

کنکس یکی دیگر از محصولات DeFi مربوط به پرداخت ها است. مانند شبکه لایتنینگ ، آن نیز از یک راه حل خارج از زنجیره برای پرداخت های خرد سریع و کم هزینه استفاده می کند. اتصال به کاربران نیاز دارد تا کارت Dai را که میزبان کیف پول Ethereum است راه اندازی کنند. کارت Dai با ETH یا DAI تا 30 دلار بارگیری می شود. سپس دارنده کارت Dai می تواند پرداخت های خرد را برای هر کاربر دیگری با کارت Dai ارسال کند.

حال ، اجازه دهید نگاهی به عملکرد محصولات DeFi در بازار بیندازیم.

آمار DeFi – این بازار در حال حاضر چقدر بزرگ است?

دیفی پلاسمنبع: DeFiPulse.com

با توجه به DeFiPulse ، در کل در حال حاضر 531 دلار آمریکا در بازار DeFi قفل شده است. در کل 20 محصول DeFi متعلق به دسته های مختلف وجود دارد – وام ، مشتقه ، دکس ، دارایی و پرداخت. MakerDAO بزرگترین محصول DeFi با سهم بازار بیش از 53٪ و وجوهی معادل 281.8 میلیون دلار قفل شده است. کمپاند و Synthetix به ترتیب 106.3 میلیون دلار و 59.7 میلیون دلار دومین و سومین محصول بزرگ با صندوق های قفل شده هستند.

وام می تواندمنبع: LoanScan

LoanScan وب سایتی است که برترین محصولات وام دهنده را در دنیای رمزنگاری نشان می دهد. Comound ، dYdX ، Dharma ، InstaDApp و Nuo از جمله محصولات برجسته DeFi هستند که کاربران رمزنگاری را قادر می سازند سود سهام رمزنگاری خود را کسب کنند.

جوانب مثبت و منفی DeFi

جوانب مثبت DeFi بسیار است.

 • اول از همه ، این امر دامنه مالی را گسترش می دهد زیرا موانع دسترسی به محصولات DeFi کم است. مردم از سراسر جهان می توانند در استفاده از محصولات DeFi شرکت کنند. به عنوان مثال ، افراد می توانند بدون نیاز به ده ها هزار دلار به دارایی های DeFi دسترسی پیدا کنند. آنها بدون نیاز به اجرای KYC می توانند رمزها را در DEX ها مبادله کنند. آنها می توانند بدون داشتن حساب بانکی ، علامت گذاری کنند.
 • ثانیاً ، محصولات DeFi با یک قرارداد هوشمند غیر متمرکز و کنترل می شوند. به عبارت دیگر ، یک مرجع متمرکز کنترل وجوه شما را ندارد ، هرچند ممکن است سازنده محصول باشد. بنابراین ، کاربران می توانند به محصولات DeFi دسترسی پیدا کنند و پول خود را در آن قرار دهند بدون اینکه به یک مرجع متمرکز اعتماد کنند.
 • ثالثاً ، محصولات DeFi با ایجاد اشکال جدیدی از ارزش و گسترش موارد استفاده از ارزهای رمزپایه ، به اکوسیستم رمزنگاری کمک می کنند. بنابراین ، محصولات DeFi به رشد و تنوع بخشیدن به اکوسیستم رمزنگاری کمک می کنند.
 • چهارم ، آنها همچنین در حال حل چندین مشکل در اکوسیستم رمزنگاری هستند. به عنوان مثال ، محصولات پرداخت DeFi در انجام سریع ، ارزان و آسان پرداخت های خرد کمک می کنند. DEX ها در تلاشند تا مشکل نقدینگی در بازار رمزنگاری را حل کنند.
 • آخرین و نه مهمترین ، DeFi در حال ایجاد نوآوری در رمزنگاری است. افراد می توانند محصولات خود را ، که قوانین آنها در یک قرارداد هوشمند جاسازی شده ، ایجاد کنند و آنها را به افراد دیگر ارائه دهند. اثرات شبکه نه تنها به تصویب این محصولات کمک می کند بلکه منجر به ایجاد محصولات جدید می شود.

DeFi همچنین دارای اشکالات متعددی است که برخی از آنها برطرف شده و برخی دیگر نیز قابل رفع نیستند.

 • اولاً ، همه محصولات موانع ورود چندانی ندارند. وام بخشی از کالاها است که در آن کاربر نیاز به داشتن مقدار زیادی ETH برای وثیقه بدهی دارد. اگر ارزش وثیقه به زیر سطح مشخصی برسد ، ETH مستعد انحلال است.
 • بسیاری از محصولات DeFi به دلیل متمرکز بودن شرکت های ایجاد کننده محصولات و حتی ایجاد قوانین سختگیرانه در مورد محصول ، تنها تا حدی غیرمتمرکز هستند. با این حال ، خبر خوب این است که این شرکت ها کلید خصوصی شما را ندارند. همچنین ، در بسیاری از موارد ، فقط یک مرحله از فرآیند غیرمتمرکز است. به عنوان مثال ، اگر برای دسترسی به یک محصول خاص به ETH نیاز دارید ، احتمالاً آن ETH را از طریق یک صرافی متمرکز خریداری خواهید کرد..
 • درباره قراردادهای هوشمند ، 100٪ امنیت ندارند. گرچه در زنجیره های بلوکی قدرتمندی که هک شدن آنها تقریباً غیرممکن است ، به کار رفته است ، اما خود قراردادهای هوشمند ممکن است اشکالاتی داشته باشند که توسط هکرها برای خالی کردن تمام بودجه شما قابل استفاده است. یک نمونه بسیار بدنام این است حمله DAO.
 • سرانجام ، محصولات DeFi از همان مشکلی که کل دنیای رمزنگاری با آن روبرو هستند رنج می برند – پیچیدگی. برای اکثر مردم ، درک رمزنگاری دشوار است ، به همین دلیل است که آنها هنوز نتوانسته اند از آن استقبال کنند. همین حالا در مورد محصولات DeFi نیز وجود دارد – ارتباط آنها با رمزنگاری ، در حالی که از یک طرف ، آنها را منحصر به فرد و مختل می کند ، از طرف دیگر ، مانعی در برابر تصویب آنها می شود.

آینده DeFi

خوب ، با وجود همه مشکلات ، آیا آینده DeFi درخشان به نظر می رسد؟ مطمئناً اینطور است! DeFi هنوز در سنین پایین است – اندازه آن کسر کوچکی از اندازه بازار رمزنگاری است. با این حال ، این امر علاقه جامعه رمزنگاری را برانگیخته و در حال تکامل است – هربار یک قدم. از 4 دلار در آگوست 2017 تا بیش از 680 میلیون دلار در ماه ژوئن 2019 ، DeFi فقط در 2 سال رشد گسترده ای را نشان داده است. همانطور که صنعت رمزنگاری رشد می کند و به تصویب می رسد ، DeFi همچنین با رفتن بیشتر شرکت کنندگان به DeFi افزایش ارزش را تجربه می کند.

در حقیقت ، جنبش DeFi در حال افزودن شبکه های بلاکچین بیشتری است. EOS با EOSDT خود را به عنوان یک بازیکن اصلی معرفی کرده است. ترون نیز به جنبش DeFi پیوسته است ، زیرا در سپتامبر همکاری خود را با شبکه لوم اعلام کرد. با کمک راه حل های Loom Network ، این امکان را می دهد که MakerDAO’s DAI stabilcoin را در بلاک چین Tron مستقر کند.

با توجه به تحولات سریع و رشد در دنیای DeFi و جریان اصلی رمزنگاری ، این احتمال وجود دارد که DeFi در آینده از مالی سنتی پیشی بگیرد.

نظر شما در مورد آینده DeFi چیست؟ به نظر شما این پتانسیل مخرب دارد یا فقط یک حباب است؟ نظرات خود را در نظرات زیر با ما در میان بگذارید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
banner
banner